Minister zdrowia znowu szokuje! Chce podnieść podatki, bo według niego, to będzie lepsze dla Polaków

Minister zdrowia znowu szokuje! Chce podnieść podatki, bo według niego, to będzie lepsze dla Polaków

minister zdrowia adam niedzielski podatki akcyza alkohol papierosy (5)

Podaj dalej

Minister zdrowia Adam Niedzielski przez wiele grup społecznych powoli zaczyna być uznawany za kogoś pokroju „wroga publicznego”. Jego decyzje nie podobają się wielu osobom. Takie wypowiedzi o tym, że podatki są w Polsce za małe, na pewno nie poprawią jego pozycji w oczach przeciętnego Kowalskiego.

Czy podatki w Polsce są małe? Chyba nikt o zdrowych zmysłach nigdy nie wypowiedział takiego zdania. Inaczej jest z Adamem Niedzielskim. Minister zdrowia ewidentnie ma inne zdanie na ten temat. Przekazał je publice w dogrywce „Gościa Wydarzeń”, słowa Niedzielskiego cytuje portal „Interia”.

minister zdrowia adam niedzielski podatki akcyza alkohol papierosy
fot. pixabay

W pewnym momencie padło pytanie, czy minister zdrowia popiera planowaną podwyżkę akcyzy. Miałaby ona dotyczyć alkoholu etylowego, piwa, czy wina. Według planów ministerstwa finansów, akcyza miałaby wzrosnąć o… 10% w 2022 roku i o kolejnych 5% każdego następnego roku aż do 2027. W tym samym czasie wzrosłyby również ceny wyrobów tytoniowych. Minister oczywiście odparł, że jest jak najbardziej za. Czy miał jakieś argumenty?

Oczywiście według Niedzielskiego zdecydowane podwyżki cen będą niosły za sobą inne wybory ludzi. Mówiąc krótko, minister zakłada, że jeśli ceny będą rosnąć – pewnie najlepiej w drastycznym, zastraszającym tempie – to ludzie będą kupowali mniej tych produktów. Chodzi np. o papierosy, czy alkohol. A jak będą kupowali mniej, to będzie lepiej dla zdrowia itd.

fot. pixabay

Otóż… nie

Według prognoz butelka wódki ma przez te pomysły podrożeć o ponad 6 zł. Oczywiście są to tylko przewidywania. Znając życie, będzie jeszcze gorzej. W sieci od razu pojawiły się prześmiewcze komentarze, że jak zwykle „wszystko dla bezpieczeństwa ludzi”. Minister zaznaczył, że nie chodzi tu o większe wpływy do budżetu.

Natomiast… to nie do końca wygląda tak, że można w nieskończoność dźwigać ceny i wszystko pozostanie po staremu. Owszem, w pewnym momencie ludzie przestaną kupować w sklepach alkohol i papierosy. Ale to nie oznacza, że przestaną pić i palić. Już kiedyś przerabialiśmy przykłady, kiedy państwo chciało za wszelką cenę zadbać o zdrowie ludzi i utrudnić im za wszelką cenę dostęp np. do alkoholu. Czy trzeba komuś przypominać czym była prohibicja w Stanach Zjednoczonych?

minister zdrowia adam niedzielski podatki akcyza alkohol papierosy
fot. pixabay

Zakaz sprzedaży alkoholu nie doprowadził do tego, że ludzie przestali go spożywać. Doprowadził wyłącznie do tego, że przestali go kupować z legalnych źródeł. Ludzie albo zaczęli produkować go sami, albo po prostu kupowali „z podziemia”. Wszystko to doprowadziło tylko do rozrośnięcia półświatka, organizacji przestępczych. Prohibicja została zniesiona niemal tak szybko, jak została wprowadzona, bo ktoś dostał oświecenia, ile kraj traci na tym pieniędzy.

Nas czeka to samo?

Ciągłe podnoszenie cen nie sprawi, że ludzie przestaną pić alkohol i palić papierosy. Po prostu częściej zaczną się rozglądać za tym, skąd dostać te towary taniej, niekoniecznie legalnie. Tym bardziej, że mówimy o produktach, które jednak można wytworzyć nawet samemu w domu. To nie jest np. benzyna. Tu – jakkolwiek by nie była droga – nie mamy wyjścia – tankować trzeba. To nie jest tak, że postawisz sobie w piwnicy dystrybutor i zrobisz paliwo sam z ziemniaka.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News