Mieszkasz w jednym z tych województw? Od 1 stycznia twój piec na węgiel będzie nielegalny. Co teraz?

Mieszkasz w jednym z tych województw? Od 1 stycznia twój piec na węgiel będzie nielegalny. Co teraz?

węgiel piec 5 generacji piątek kotły piece ustawa antysmogowa

Podaj dalej

Masz już nowy piec i węgiel? Zima będzie zatem spokojna, ciepła i bezpieczna. Natomiast jeśli nie masz albo nowego pieca, ani węgla… o spokojnej zimie możesz zapomnieć. Jeśli mieszkasz w jednym z tych województw, będziesz miał problemy.

Węgiel to temat, który od miesięcy budzi potworne kontrowersje. Jego ceny są zatrważające – wciąż nie wszystkim udało się kupić opał na zimę. A co z piecami? Ci, którzy je wymienili, plują sobie w brodę. Wcześniej można było palić dosłownie wszystkim, więc i problemu na zimę by nie było. Zawsze skądś wzięłoby się np. drewno. W przypadku nowych pieców takiego komfortu nie ma. Kupiłeś piec na ekogroszek – możesz palić tylko ekogroszkiem. Niczym innym.

węgiel piec 5 generacji piątek kotły piece ustawa antysmogowa
Pixabay

Więc z jednej strony ci, którzy nowe piece kupili i zamontowali, plują sobie w brodę. Z drugiej strony ci, którzy tego nie zrobili, wkrótce mogą mieć spore problemy. Ustawa antysmogowa w każdym województwie oznacza coś trochę innego. Ale są takie województwa, w których od 1 stycznia 2023 roku „kopciuchy” staną się nielegalne. Legalny będzie więc wyłącznie piec 5. generacji.

Fatalne wiadomości dla kierowców. Diesel czeka największy kryzys w historii. Ponad 10 zł za litr?

Gdzie od 1 stycznia obowiązkowe będą urządzenia grzewcze 5 klasy? Do województw objętych takim nakazem należy chociażby lubuskie. Całkowity zakaz korzystania ze starszych pieców i kotłów będzie obowiązywał także w województwie mazowieckim – podaje „Interia”. W wielu miejscach w kraju z początkiem nowego roku te piece staną się więc nielegalne!

Policjant weźmie sobie twój telefon. Co może na nim sprawdzić? Czy musimy mu go pokazywać?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News