Masz takie banknoty w portfelu? One straciły już ważność! Sprawdź, co możesz z tym teraz zrobić

Masz takie banknoty w portfelu? One straciły już ważność! Sprawdź, co możesz z tym teraz zrobić

chorwacja kuny euro banknoty ważność monety gotówka

Podaj dalej

Wyobrażacie sobie, że nagle pieniądze w waszym portfelu stają się bezwartościowe? Masz tam jakieś banknoty, ale one po prostu nie przestawiają już żadnej wartości i w pewnym sensie są zalegającym śmieciem. Dokładnie w takiej sytuacji jest teraz wielu Polaków. Te banknoty w twoim portfelu straciły już swoją ważność. Jak można zareagować w tej sytuacji i czy można uratować swoje pieniądze?

Znacie problem zalegającej gotówki, z którą nie ma co zrobić? Banknoty po prostu leżą – nic się z nimi nie da zrobić. To oczywiście możliwe… chociażby w sytuacji po wyjeździe wakacyjnym. Na pewno znacie tę sytuację. Jedziesz gdzieś za granicę na wakacje i przywozisz z powrotem dolary, euro, albo jeszcze inną, lokalną walutę. Te większe banknoty można od razu wymienić w kantorze. „Drobnych” często nikt nam nie wymieni. Ale niektórzy po prostu zostawiają te pieniądze, bo wierzą, że przydają się znowu.

chorwacja kuny euro banknoty ważność monety gotówka
fot. pixabay

I w pewnym sensie właśnie to jest w tym momencie problemem. Jak wiadomo, jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków jest Chorwacja. Ciepły Adriatyk, urokliwe miasteczka, mnóstwo pięknych wysp – nic, tylko korzystać, prawda? I w rzeczy samej nie ma w tym absolutnie niczego złego. Chorwacja to wspaniały kraj, oferujący wspaniałe jedzenie, warunki. Ludzie są bardzo gościnni. Nic więc dziwnego, że Polacy tak sobie upodobali właśnie Chorwację. Natomiast teraz powstaje problem.

Popatrz na swoje prawo jazdy. Widzisz tam takie oznaczenie? Możesz dostać za to wysoki mandat…

Jaki to problem? A no taki, że wszystkie banknoty i monety używane do 31 grudnia 2022 roku w Chorwacji straciły ważność. Teoretycznie od 1 stycznia do 14 stycznia trwał okres przejściowy, więc teoretycznie można było zapłacić w kunach, a reszta była nam wydawana już w euro. Natomiast od 15 stycznia, czyli od niedzieli, możliwe są już płatności wyłącznie w euro. Kuny straciły ważność? Jeśli przywieźliśmy je z wakacji, to równie dobrze możemy wyrzucić je do kosza? Niezupełnie…

chorwacja kuny euro banknoty ważność monety gotówka
fot. pixabay

Co zrobić w tej sytuacji?

Do końca 2023 roku można jeszcze wymieniać kuny na euro. Gdzie można je wymieniać? Oczywiście… w Chorwacji. Więc jeśli ktoś znowu ma zamiar jechać tam na wakacje w tym roku, będzie mógł wymienić kuny na euro i niczego nie straci. Gdzie wymienić kuny na euro? Ambasada przekazuje, że można tego dokonać m.in. w banku komercyjnym, w przedstawicielstwach agencji finansowej oraz na chorwackiej poczcie. Przy takiej wymianie nie jest pobierana żadna prowizja.

Policja próbuje wymusić wysoki mandat? Jak wytłumaczyć to zachowanie? Internauci podzieleni…

Od 1 stycznia 2024 roku teoretycznie wymiana kun nadal będzie możliwa. Natomiast będzie ona możliwa wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim. W gruncie rzeczy dla polskiego turysty oznacza to, że już teraz kuny straciły wartość, chociaż jeszcze teoretycznie do 31 grudnia 2023 roku można je w miarę wygodnie wymienić. Natomiast od 1 stycznia 2024 roku większość z nas takie banknoty będzie mogła potraktować wyłącznie jak zalegające śmieci i po prostu je wyrzucić.

Koniec ze sprzedażą alkoholu po 22 w Polsce?! Wyniki głosowania są jednoznaczne. Będzie zakaz?

Na ten moment nie wiadomo, czy wymiana kun będzie w ogóle możliwa w Polsce. Może być z tym ciężko – wszak po co komu kuny, skoro one straciły już swoją wartość? Zatem teoretycznie wciąż wymiana jest możliwa i można to załatwić we w miarę prosty i szybki sposób. Skorzystacie z tej opcji? Wiele osób podkreśliło, że przy zmianie na euro Chorwacja przestaje już być atrakcyjnym kierunkiem. Ale czasami jest tak, że ci, którzy najwięcej gadają, najmniej robią. A w Chorwacji w lecie znów zaroi się od polskich turystów.

Zdjęcia ilustracyjne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News