Masz samochód spalinowy? Będziesz za to płacił karę! Dwa nowe podatki dla właścicieli benzyniaków i diesli

Masz samochód spalinowy? Będziesz za to płacił karę! Dwa nowe podatki dla właścicieli benzyniaków i diesli

mandat grzywna sąd

Podaj dalej

Od kilku dni mówi się o tym, jakie podatki uderzą w właścicieli benzyniaków i diesli. Posiadasz samochód spalinowy? W praktyce będziesz płacił za to karę. To państwo chce ci wmówić, co jest dla ciebie lepsze. Twoje zdanie się nie liczy.

Samochód to kwestia indywidualna. Każdemu podoba się inny. Jedni są rozkochani w Porsche, drudzy są zachwyceni Volkswagenem Golfem, zaś dla innych szczytem piękna jest Fiat Multipla. Jedni lubią czarne, drudzy czerwone. Są tacy, którzy wolą diesle, a dla niektórych liczy się tylko benzyna. Każdy niech sobie wybiera to, co mu się podoba – to raczej oczywiste. No tak – dopóki nagle w grę nie wchodzą jakieś chore podatki.

samochód spalinowy podatki podatek
fot. pixabay

W Krajowym Planie Odbudowy zaprezentowanym przez polski rząd, a zaakceptowanym już przez Komisję Europejską, występują dwie daniny. Szeroko rozumiany „podatek na samochody spalinowe” oraz druga, dodatkowa opłata za zarejestrowanie samochodu spalinowego w naszym kraju – przekazuje „Autokult”. Mówiąc wprost – masz nie kupować samochodów spalinowych. Jeśli kupisz, to będziesz płacił dodatkowe opłaty.

W kolejnych dniach duża podwyżka cen paliw. Po ile benzyna? Najbardziej podrożeje diesel…

Oczywiście przedstawiciele rządu twierdzą, że to wyjdzie nam na dobre i bilans zysków i strat ostatecznie wyjdzie dodatni – podaje „Autokult”. No tak – na pewno wyjdzie dodatni, dla nich na pewno. Bo na pewno nie dla zwykłych ludzi. Ludzi, których nie stać na samochody elektryczne i patrząc na rosnące ceny aut i inflację, to jeszcze przez wiele lat nie będzie stać. Dlaczego w nich nie uderzyć? Niech dopłacają do jazdy zwykłym samochodem – takim, na jaki ich stać.

samochód spalinowy podatki podatek
fot. pixabay

Oni wiedzą lepiej

Pisałem o takim scenariuszu już wiele razy w minionych latach. Zastanawiałem się w jaki sposób szeroko rozumiane lobby sprawi, że ludzie przesiądą się na auta elektryczne i zostawią spalinowe? Bo przecież ta zmiana nigdy nie dokona się w naturalny sposób. Nigdy nie będzie tak, że w normalnych warunkach ktoś powie – wolę elektrycznego. Wydaje mi się, że nie muszę szczególnie rozwijać tego tematu. Elektryki to wciąż bardzo ułomne formy, nad którymi trzeba wykonać sporo pracy.

Samochody spalinowe zakazane? Głosowanie 7 lub 8 czerwca! To będzie czarny dzień dla motoryzacji

I już w poprzednich latach do głowy przychodziły mi dwa oczywiste rozwiązania. Pierwsze, to notoryczne podnoszenie cen paliw, tak aby ludziom po prostu zbrzydło tankowanie aut. A drugie, to jakieś opłaty i podatki – ukryte, albo jawne. Tak, aby kierowcy aut spalinowych musieli dodatkowo dopłacać za to, że jeżdżą takim a nie innym autem. Wprowadzanie, a następnie podwyższanie takich opłat rzeczywiście może zachęcić ludzi do elektryków – ale nie ma to nic wspólnego z naturalnym, uczciwym wyborem.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Zresztą – ty masz nie wybierać. Ktoś wybrał już za ciebie, a ty masz się do tego stosować. Nie możesz wybrać, jakim chcesz jeździć samochodem, który ci się podoba, który jest dla ciebie bardziej wygodną, komfortową opcją. Politycy wiedzą lepiej – oni podjęli decyzję za ciebie, a ty masz ją zrealizować. Piękna ta nasza Unia Europejska – taka wolnościowa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News