Wydaje ci się, że masz bezterminowe prawo jazdy i nigdy nie będziesz musiał go wymieniać? Nic bardziej mylnego. Już wkrótce dokument i tak trzeba będzie wymienić. Ile jest na to czasu i od kiedy można taką czynność wykonać?
Bezterminowe prawo jazdy w praktyce przestaje istnieć. Od 19 stycznia 2013 roku, czyli od prawie 10 lat, takich dokumentów i tak już się nie wydaje. A wkrótce takie uprawnienia formalnie i tak znikną. Każda osoba, która jest posiadaczem takiego prawa jazdy i tak będzie musiała je wymienić na nowe. Skąd taki pomysł? Dlaczego wszyscy będą musieli wymieniać dokumenty?

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują terminowe prawa jazdy. Są one wydawane w większości na 15 lat. Wyjątkami są np. kategorie C, czy D oraz sytuacja, w której dana osoba ma problemy zdrowotne – wtedy uprawnienia mogą zostać wydane np. na 5 lat. Natomiast w zdecydowanej większości jest to okres 15 lat. Po tym okresie należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz dołożyć do niego m.in. aktualne zdjęcie, opłatę, czy też badania lekarskie. Teoretycznie jest OK, ale nie do końca – do tego jeszcze wrócę.
Bezterminowe prawo jazdy jest z wielu względów problematyczne. Na portalu „compensa.pl” czytamy, że utrudnia chociażby identyfikację kierowców przez nieaktualne zdjęcia i tak dalej. Dlatego zdecydowano się, że osoby posiadające taki rodzaj dokumentu i tak będą go musiały wymienić. I w zamian nie dostaną już „prawka” bezterminowego, ale już terminowe – takie na maksymalnie 15 lat.

Pole do zmian…
Czas na wymianę dokumentów będzie od 2028 do 2033 roku. Wtedy wszyscy, którzy mają bezterminowe, będą musieli wymienić na terminowe. Natomiast w tym momencie mamy niemałe kontrowersje, gdyż w tym przypadku wymagana będzie wyłącznie opłata oraz wniosek o wydanie nowego dokumentu. Nikt nie uznał, że konieczne byłoby przebadanie tych wszystkich kierowców. Dlaczego? Nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności
Od 2013 roku wydawane są terminowe prawa jazdy. Większość osób zdaje egzamin najszybciej, jak tylko może – powiedzmy w wieku 18-20 lat. Więc w momencie pierwszej wymiany te osoby mają 33-35 lat. Tutaj natomiast wszyscy są zgodni, że przy wydawaniu nowego dokumentu badania lekarskie są wymagane. Ci, którzy mają bezterminowe i przyjdą wymienić „prawko” np. w 2030 roku, mogą mieć nawet 80 lat. Ale tutaj konieczności badań nie widzi nikt.
Policja zada ci takie pytanie. Jeśli nie udzielisz odpowiedzi dostaniesz mandat – nawet 5000 zł!
To trochę niezrozumiałe. Według mnie badania lekarskie powinien mieć każdy. Podstawowe – wzrok, słuch, podstawowa koordynacja ruchowa itd. Ba – uważam, że to powinno być zmienne w czasie. O co mi chodzi? Przy wymianach prawa jazdy do – powiedzmy – 60 roku życia, okres wymiany co 15 lat wystarczy. Ale od tego wieku okres powinien się zmniejszyć do 10 lat. 70 rok życia, kolejne badania… i przedłużenie ważności dokumentu tylko na 5 lat. Oczywiście za każdym razem z badaniami. Dokładnie tak funkcjonuje to w wielu europejskich krajach. We Włoszech dla przykładu kierowcy powyżej 80 roku życia muszą przechodzić badania i odnawiać prawo jazdy co 2 lata.