Masz bezterminowe prawo jazdy? To nic – i tak musisz je wymienić. Do kiedy jest na to czas?

Masz bezterminowe prawo jazdy? To nic – i tak musisz je wymienić. Do kiedy jest na to czas?

prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok

Podaj dalej

Wydaje ci się, że masz bezterminowe prawo jazdy i nigdy nie będziesz musiał go wymieniać? Nic bardziej mylnego. Już wkrótce dokument i tak trzeba będzie wymienić. Ile jest na to czasu i od kiedy można taką czynność wykonać?

Bezterminowe prawo jazdy w praktyce przestaje istnieć. Od 19 stycznia 2013 roku, czyli od prawie 10 lat, takich dokumentów i tak już się nie wydaje. A wkrótce takie uprawnienia formalnie i tak znikną. Każda osoba, która jest posiadaczem takiego prawa jazdy i tak będzie musiała je wymienić na nowe. Skąd taki pomysł? Dlaczego wszyscy będą musieli wymieniać dokumenty?

kierowca prawo jazdy bezterminowe terminowe wymiana prawa obowiązek
fot. pixabay

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują terminowe prawa jazdy. Są one wydawane w większości na 15 lat. Wyjątkami są np. kategorie C, czy D oraz sytuacja, w której dana osoba ma problemy zdrowotne – wtedy uprawnienia mogą zostać wydane np. na 5 lat. Natomiast w zdecydowanej większości jest to okres 15 lat. Po tym okresie należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz dołożyć do niego m.in. aktualne zdjęcie, opłatę, czy też badania lekarskie. Teoretycznie jest OK, ale nie do końca – do tego jeszcze wrócę.

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. 7 tysięcy złotych kary za takie zachowanie! Lepiej uważaj

Bezterminowe prawo jazdy jest z wielu względów problematyczne. Na portalu „compensa.pl” czytamy, że utrudnia chociażby identyfikację kierowców przez nieaktualne zdjęcia i tak dalej. Dlatego zdecydowano się, że osoby posiadające taki rodzaj dokumentu i tak będą go musiały wymienić. I w zamian nie dostaną już „prawka” bezterminowego, ale już terminowe – takie na maksymalnie 15 lat.

kierowca prawo jazdy bezterminowe terminowe wymiana prawa obowiązek
fot. pixabay

Pole do zmian…

Czas na wymianę dokumentów będzie od 2028 do 2033 roku. Wtedy wszyscy, którzy mają bezterminowe, będą musieli wymienić na terminowe. Natomiast w tym momencie mamy niemałe kontrowersje, gdyż w tym przypadku wymagana będzie wyłącznie opłata oraz wniosek o wydanie nowego dokumentu. Nikt nie uznał, że konieczne byłoby przebadanie tych wszystkich kierowców. Dlaczego? Nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności

Od 2013 roku wydawane są terminowe prawa jazdy. Większość osób zdaje egzamin najszybciej, jak tylko może – powiedzmy w wieku 18-20 lat. Więc w momencie pierwszej wymiany te osoby mają 33-35 lat. Tutaj natomiast wszyscy są zgodni, że przy wydawaniu nowego dokumentu badania lekarskie są wymagane. Ci, którzy mają bezterminowe i przyjdą wymienić „prawko” np. w 2030 roku, mogą mieć nawet 80 lat. Ale tutaj konieczności badań nie widzi nikt.

Policja zada ci takie pytanie. Jeśli nie udzielisz odpowiedzi dostaniesz mandat – nawet 5000 zł!

To trochę niezrozumiałe. Według mnie badania lekarskie powinien mieć każdy. Podstawowe – wzrok, słuch, podstawowa koordynacja ruchowa itd. Ba – uważam, że to powinno być zmienne w czasie. O co mi chodzi? Przy wymianach prawa jazdy do – powiedzmy – 60 roku życia, okres wymiany co 15 lat wystarczy. Ale od tego wieku okres powinien się zmniejszyć do 10 lat. 70 rok życia, kolejne badania… i przedłużenie ważności dokumentu tylko na 5 lat. Oczywiście za każdym razem z badaniami. Dokładnie tak funkcjonuje to w wielu europejskich krajach. We Włoszech dla przykładu kierowcy powyżej 80 roku życia muszą przechodzić badania i odnawiać prawo jazdy co 2 lata.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News