Marzyłeś o lataniu samolotem? Teraz to możliwe! Gear Up zabierze cię za stery Boeinga 737

Marzyłeś o lataniu samolotem? Teraz to możliwe! Gear Up zabierze cię za stery Boeinga 737

Gear Up symulator lotu

Podaj dalej

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Zastanawiasz się nad prezentem dla twojego partnera, partnerki, znajomego, dziecka, czy rodziców? Gear Up ma coś wyjątkowego dla każdego, kto marzył o lataniu samolotem. Kto z nas nie chciał kiedyś zasiąść za sterami ogromnego Boeinga 737?

Gear Up posiada u siebie certyfikowany symulator Boeinga 737. Jest to jedyne w Polsce urządzenie z realnymi siłami na wolancie. Da się to poczuć szczególnie wtedy, kiedy drugi pilot celowo odłączy nam hydrauliczne wspomaganie wolantu. Symulacja takiej awarii daje wiele do myślenia. Prowadzenie tego potwora siłą własnych mięśni to kawał ciężkiej roboty – warto tego doświadczyć!

Gear Up symulator lotu
fot. Gear Up

Gear Up posiada jedyny w Polsce symulator Boeinga 737, który jest certyfikowany do szkolenia pilotów. Jak okiełznać te 80 ton? Do odwzorowania możliwe są tysiące scenariuszy. W kokpicie mamy aż 10 wyświetlaczy nawigacyjnych, 588 przełączników i przycisków, 12 wskaźników, 235 kontrolek i 9 dźwigni sterownych. Wy tak naprawdę w większości nie musicie sobie zawracać nimi głowy. Do was należy sterowanie tym potworem.

Gear Up symulator lotu
fot. Gear Up

Przyznam się wam szczerze, że sam miałem okazję zasiąść za sterami B737 w Gear Up. Wszystko rozpoczyna się krótkim, sprawnym briefingiem, na którym drugi pilot tłumaczy nam podstawowe kwestie. W naszym przypadku chodzi przede wszystkim o wolant oraz dwa ekrany przed nami. Naszym zadaniem podczas lotu jest bowiem sterowanie samolotem i pilnowanie, czy leci z odpowiednią prędkością, na odpowiedniej wysokości i w dobrym kierunku.

To niesamowite miejsce dla każdego!

Jest to oczywiście bardzo wymagające zadanie. Jakiekolwiek, nawet najmniejsze ruchy na wolancie mają bezpośrednie… i to dosyć duże przełożenie na to, co dzieje się z samolotem. Tak naprawdę kontrola wskaźników na ekranach to zadanie wymagające dużego skupienia i uwagi. Same widoki za oknem też są piorunujące. Gear Up posiada bazę lotnisk z kapitalnie odwzorowanymi miastami. Uwierzcie mi, wszystko wygląda tak realistycznie, że moi znajomi po zdjęciach i nagraniach pytali mnie, czy naprawdę leciałem samolotem!

Gear Up symulator lotu
fot. Gear Up

Ja wybrałem sobie Nowy Jork, a pilot zaproponował mi lotnisko La Guardia. Naszym zadaniem był start, następnie lot nad miastem z kilkoma zmianami kierunku oraz lądowanie na tym samym lotnisku. Lądowanie, które nawiasem mówiąc wyszło mi tragicznie, ale pilot z Gear Up wszystko uratował. Całość trwała 30 minut, chociaż miałem wrażenie, że lecieliśmy co najwyżej 10. Czas biegnie tam naprawdę bardzo szybko – to niesamowite doświadczenie.

fot. Gear Up

Tak naprawdę istnieją trzy możliwości skorzystania z Gear Up – trzy programy. Pierwszy z nich to „zacznij latać” skierowany do kogoś, kto nigdy nie miał styczności z symulatorem. Do wyboru jest 15, 30, lub 60 minut lotu, takiego jak ten mój. Czysta przyjemność – odprawa, start, lot i lądowanie, przy którym my mamy tylko sterować samolotem i pilnować wskaźników, a większość „czarnej” roboty wykonuje drugi pilot.

Prezent idealny?

Drugi możliwy program to „rozwiń skrzydła”. Tutaj lot trwa od 60 do 120 minut i jest skierowany do tych bardziej doświadczonych w symulatorach pilotów. Jest też trzeci program „przejmij stery”, który zakłada trzy spotkania i zdanie licencji Gear Up. Natomiast domyślam się, że jeśli chodzi o wymarzony prezent, to większość z was będzie zainteresowana właśnie programem „zacznij latać” dla początkujących.

Należy jeszcze dodać, że w Gear Up macie możliwość wyboru z nieograniczonej liczby lotnisk cywilnych. Byliście gdzieś na wakacjach i chcielibyście zobaczyć to lotnisko jeszcze raz? Nie ma problemu. A może od zawsze któreś lotnisko was interesowało i pasjonowało? Też nie ma problemu. Istnieje również możliwość symulowania wybranej pogody – słońce, śnieg, deszcz, wiatr itd. No i różne scenariusze, jak „be a hero”, „trudne lotniska”, czy „ocal 737”. Tam naprawdę jest co robić!

Szczegóły znajdziecie na stronie Gear Up, a vouchery na swój wymarzony lot możecie kupić TUTAJ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News