Mandat za prędkość w Polsce to jakiś absolutny żart. Nawet Niemcy zapłacą mniej – to jest kuriozum

Mandat za prędkość w Polsce to jakiś absolutny żart. Nawet Niemcy zapłacą mniej – to jest kuriozum

przekroczenie prędkości mandat polska niemcy zmiana przepisów (3)

Podaj dalej

Według nowego taryfikatora za znaczne przekroczenie prędkości dostaniemy mandat od 1500 do 5000 zł. Mówcie co chcecie – z jednej strony jest jakiś tam… nazwijmy to aspekt wychowawczy. Ale te kwoty to po prostu żart. Są tak ogromne, że aż śmieszne.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Niemcy szykują podwyżkę kar. Tak oto po zmianie przepisów mandat za przekroczenie prędkości o 70 km/h w terenie zabudowanym ma wynosić 800 euro. To ma być maksymalna kwota w niemieckim taryfikatorze. Poza terenem zabudowanym maksymalny mandat za prędkość ma wynosić 700 euro.

przekroczenie prędkości mandat polska niemcy zmiana przepisów
fot. pixabay

A teraz powoli. Ustalmy jedno – maksymalny mandat w terenie zabudowanym będzie wynosił w Niemczech 800 euro, czyli w aktualnym przeliczeniu jakieś 3680 zł. Zaś poza terenem zabudowanym będzie to 700 euro, czyli jakieś 3220 zl. Już pomijam sam fakt, że mówimy o przekroczeniu prędkości o 70 km/h albo lepiej. W Polsce w miałbyś już dawno po prawku. Ale to jeszcze nie koniec tych całych absurdów.

Te kwoty – nawet po podwyżce mandatów u naszych sąsiadów – brzmią absolutnie niedorzecznie i kuriozalnie. W Polsce według nowych przepisów za przekroczenie prędkości o 30 km/h zapłacimy od 1500 do 5000 zł. Rozumiecie to? Raz przekroczysz prędkość o więcej, niż 30 km/h, nie ważne czy w terenie zabudowanym, czy nie i od razu płacisz 1500 zł. Jeśli przekroczysz tak prędkość drugi raz w ciągu 2 lat, zapłacisz minimum 3000 zł.

fot. pixabay

Czy widzicie tu jakąś różnicę?

Jeszcze raz – abyśmy wszyscy to dobrze zrozumieli. W Niemczech maksymalny mandat, za przekroczenie prędkości o 70 km/h w terenie zabudowanym ma wynosić 3680 zł, a poza terenem zabudowanym 3220 zł. Tymczasem w Polsce, bez względu na to, czy to teren zabudowany, czy nie, przekroczysz dwa razy prędkość o 30 km/h I ZAPŁACISZ MINIMUM 3000 ZŁ MANDATU… W PORYWACH DO 5000 ZŁ.

przekroczenie prędkości mandat polska niemcy zmiana przepisów
fot. pixabay

Rozumiecie ten absurd? Mówimy o Polsce, w której obywatel średnio zarabia 5681 zł brutto miesięcznie (4094 zł netto) i o Niemczech, gdzie obywatel średnio zarabia w przeliczeniu 18 298 zł brutto (11 883 zł netto). Rozumiecie o czym my tutaj w ogóle mówimy? Przecież to jest tak niedorzeczne i tragiczne zarazem, że aż śmieszne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News