Benzyna za 11,32 zł i diesel za 11,12 zł za litr! Jeśli chodzi o paliwo, Polska jest wyjątkowym przypadkiem

Benzyna za 11,32 zł i diesel za 11,12 zł za litr! Jeśli chodzi o paliwo, Polska jest wyjątkowym przypadkiem

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Czy Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Przypomnijmy, że dokładnie tak było jeszcze na początku lutego po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej. Natomiast w międzyczasie zmieniło się wiele, przede wszystkim na terenie Ukrainy wybuchła wojna. Jak zmieniła się sytuacja?

Ile w ubiegłą środę kosztowało w Polsce paliwo? Benzyna zatrzymała się na poziomie 6,67 zł za litr, zaś diesel kosztował średnio 7,66 zł za litr. Czy wciąż mamy najtańsze paliwo w Europie, tak, jak na początku lutego, czy jednak ten stan rzeczy się zmienił? Z odpowiedziami przychodzi portal „e-petrol”, publikujący średnie ceny na stacjach na rynkach europejskich. Nie jest idealnie, chociaż… na pewno nie jest najgorzej.

paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

W przypadku benzyny Polska zajmuje trzecie miejsce. Wyżej na liście – co oczywiste – jest Turcja, chociaż zawsze podkreślamy, że jest to kraj w zdecydowanej większości położony jednak nie w Europie, a w Azji. Teoretycznie więc najtańszą benzynę w Europie mają Węgrzy – kosztuje tam w przeliczeniu średnio 6,08 zł za litr. U nas jest zatem około 60 groszy na litrze drożej. Wciąż natomiast znajdujemy się w czołówce, a tuż za nami z niewielkimi różnicami są Bułgaria i Słowenia.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Jeśli chodzi o diesel, to najtaniej jest na Węgrzech – średnio 6,08 zł za litr. 6,34 zł średnio płacą Turcy. 7,14 zł i 7,17 zł to odpowiednio ceny w Bułgarii i Słowenii, na piątym miejscu jest Polska. Tutaj nasza różnica w stosunku do lidera jest już wyraźna – prawie 1,60 zł na litrze. Za nami z niewielkimi różnicami są jeszcze Rumunia i Słowacja. Jakkolwiek by na to nie patrzeć – chociaż jest u nas drogo, to wciąż należymy do tych krajów europejskich, w których paliwo jest najtańsze.

paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

U sąsiada krucho…

Przede wszystkim, jest u nas o wiele taniej, niż u sąsiadów. Litwa to poziom 7,86 zł za benzynę i 8,25 zł za diesel. Słowacja to cena benzyny na poziomie 7,98 zł za litr i oleju napędowego 7,79 zł za litr. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Czechach. Drugi z naszych południowych sąsiadów to cena 8,41 zł za benzynę i 8,77 zł za diesla. Naturalnie najdrożej jeśli chodzi o sąsiadów jest w Niemczech. 9,63 zł za litr benzyny i 10,13 zł za litr diesla.

Polacy masowo przechodzą na L4. To ich sposób na wysokie ceny paliwa. Pracodawcy są bezradni

Zresztą Niemcy zaliczają się do tych europejskich krajów, gdzie jest najdrożej. W obu przypadkach zajmują piąte miejsce. Najdroższa benzyna – tradycyjnie – jest w Holandii – 11,32 zł za litr. Drugie miejsce to Norwegia z poziomem 10,35 zł za litr. Najdroższy diesel jest w Szwecji – 11,12 zł za litr. Druga jest Holandia z poziomem 10,60 zł.

To koniec – gaz ziemny z Rosji już nie płynie. Putin rozegrał partię pokera sam ze sobą. I przegrał…

A zatem kiedy narzekamy na ceny paliwa (oczywiście słusznie), to jednocześnie pamiętajmy, miejmy z tyłu głowy to, że inni, w tym nasi sąsiedzi, mają jeszcze gorzej. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało – u nas sytuacja wcale nie wygląda tak źle, jak się niektórym wydaje. Oczywiście jeśli chodzi o paliwo…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News