Ludzie przestali wymieniać piece. To najlepsza możliwa decyzja podczas kryzysu energetycznego?

Ludzie przestali wymieniać piece. To najlepsza możliwa decyzja podczas kryzysu energetycznego?

węgiel ekogroszek jak kupić sklep pgg porady

Podaj dalej

Kryzys energetyczny dotyka każdego z nas. Wszystko jest drogie – węgiel, gaz, prąd, paliwo. Ludzie zastanawiają się jak przetrwać zimę, jak ogrzać dom. I dawno zapomnieli o tym, aby wymienić piec.

Wymiana pieca teoretycznie jest obowiązkowa. Piszę teoretycznie, bo to coś, co wymyślili sobie politycy i na co niestety wiele osób się nabrało. „Eko” piec na ekogroszek postawiony… a teraz myśl, co robić. Węgiel kosztuje 4 tysiące złotych, a w nowoczesnym piecu nie zapalisz niczym innym. Ludzie są wściekli – czują, że wpadli w pułapkę, że zostali „zrobieni w konia”. Ktoś „zmusił” ich do wymiany pieców a teraz z tego powodu cierpią.

wymiana pieca piec węgiel drzewo
fot. pixabay

Czy kogokolwiek dziwi to, że ci, którzy do tej pory nie wymienili pieca w domu, teraz też tego nie robią? No nie – to nikogo nie może dziwić, bo jest to kwestia oczywista. Ludzie nie są ślepi. Widzą ile kosztuje węgiel, widzą jakie są podwyżki prądu, czy gazu. I nie wymienią teraz starego pieca, ponieważ byłaby to decyzja pozbawiona jakiegokolwiek sensu i logiki i żadne przepisy, ustawy ani słowa polityków tego nie zmienią.

Polacy rzucili się na węgiel z Czech! Czy naprawdę jest taki tani? Ależ to są niesamowite ceny…

Efekt odwrotny do zamierzonego…

Ba – jestem przekonany, że pogłębi się tylko trend powracania do „kopciuchów”. Ludzie będą wyciągać te piece skąd tylko będzie się dało. Zrobią wszystko, aby przywrócić taki stary piec do swojej kotłowni. Ten na ekogroszek wyłączyć… i włączyć „kopciucha” tylko i wyłącznie po to, żeby móc zapalić w tym piecu drzewem, albo nawet śmieciami. Dokładnie tak będzie wyglądała nadchodząca zima. Aby nie zamarznąć, ludzie będą palić wszystkim. Takie są efekty tego, co dzieje się w naszym kraju.

wymiana pieca piec węgiel drzewo
fot. pixabay

Jasne – oburzeni ekolodzy będą kręcić głową i mówić jakie to złe dla naszej planety. To ja zachęcam takich ekologów, żeby pojechali sobie poza miasto i porozmawiali z ludźmi, którym nie udało się kupić węgla na zimę, bo ich na niego nie stać i którzy nie wiedzą jak ogrzeją dom. Polecam im taką dyskusję o klimacie. Myślę, że w wielu sytuacjach to byłaby… terapia wstrząsowa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News