Ludzie nie mają o tym pojęcia. Grozi za to wysoka grzywna… a nawet ograniczenie wolności! Uważaj!

Ludzie nie mają o tym pojęcia. Grozi za to wysoka grzywna… a nawet ograniczenie wolności! Uważaj!

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie

Podaj dalej

Czasami naprawdę trudno jest zrozumieć co niektórzy ludzie mają w głowach. To znaczy odpowiedź zazwyczaj jest oczywista – nic. Niektórzy w głowach nie mają po prostu nic. Za takie zachowanie grozi bardzo wysoka grzywna, ale to nie wszystko. W przypadku interwencji służb i skierowania sprawy do sądu grozi za to areszt, a nawet ograniczenie wolności. Dlaczego ludzie nie potrafią tego zrozumieć?

Jedziecie samochodem drogą ekspresową, albo autostradą. Jest piękny, słoneczny dzień. Nagle dochodzi do bardzo poważnego wypadku na waszych oczach. Dochodzi do zderzenia kilku samochodów, jeden z nich dachuje. Po chwili okazuje się, że w wypadku na pewno są osoby ranne. Co robisz w takiej sytuacji? Z polskich przepisów jednoznacznie wynika, że każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pomocy i nie może jej zaniechać ani odmówić osobie będącej w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie
fot. pixabay

A zatem po pierwsze – należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy na miarę swoich możliwości oraz wiedzy. Ale trzeba też oczywiście wezwać odpowiednie służby. Wyobraźcie sobie, że na miejscu wypadku toczy się walka o zdrowie i życie ludzi. Liczy się dosłownie każda minuta, wręcz każda sekunda. Próbujecie dodzwonić się na numer alarmowy, ale ten nie odpowiada. Służby nie mogą przyjąć waszego zgłoszenia, a co za tym idzie, udzielenie niezbędnej, koniecznej pomocy się opóźnia. Sytuacja wymyka się spod kontroli.

Nowy fotoradar na polskich drogach. Automatycznie wyśle sygnał, a ty dostaniesz wysoki mandat!

W samym grudniu tylko w województwie śląskim telefon alarmowy wykorzystywany był kilkadziesiąt tysięcy razy. Ponad 33 tysiące spraw zostało przekazanych dalej policji, w ponad 35 tysiącach sytuacji potrzebna była interwencja pogotowia. Ale co jeśli nie możemy zgłosić konkretnego zdarzenia? Co, jeśli ktoś świadomie blokuje linię, blokuje numer alarmowy? Niestety, takie sytuacje wciąż się zdarzają. Wciąż niektórym do głowy przychodzą jakieś mało śmieszne żarty z fałszywymi zawiadomieniami.

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie
fot. pixabay

Co za to grozi?

Przypominamy, że numer alarmowy 112 powinien być wybierany tylko w nagłych przypadkach. Pamiętajmy, że bezpodstawnie powiadamiając służby ratunkowe narażamy na realne niebezpieczeństwo osoby, które w tym momencie mogą potrzebować pilnej pomocy – czytamy na stronie policji. – Numer ten należy wybierać tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem – w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu, czy mieniu – czytamy dalej. I oczywiście dotyczy to wszystkich numerów alarmowych, nie tylko 112.

Benzyna za 3,32 zł, diesel za 4,43 zł a LPG za 1,98 zł. Gdzie można skorzystać z takich cen paliwa?

Tymczasem, jak czytamy na „Portalu Tatrzańskim”, w środę, 11 stycznia, do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zadzwonił człowiek, który twierdził, że z Rysów zeszła lawina. Jego zgłoszenie sprawiło, że cała ekipa ratunkowa wraz ze śmigłowcem została postawiona w stan gotowości. Po chwili okazało się, że człowiek ten siedzi sobie w domu, daleko od Zakopanego, a cała sytuacja miała być żartem. Trzeba przyznać – takie zachowanie nie ma nic wspólnego z żartem.

Kierowco, korzystasz z takiej aplikacji? Policja będzie bezlitosna. Wysoki mandat, a nawet odebranie uprawnień

Za bezzasadne wezwanie służb i używanie numerów alarmowych grozi nie tylko bardzo wysoka grzywna, ale także areszt a nawet ograniczenie wolności. To nieprawdopodobne, że wciąż trafiają się tacy „żartownisie” i że wciąż trzeba edukować ludzi w tak – wydawałoby się – oczywistych kwestiach. Takie „żarty” mają później bardzo surowe konsekwencje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News