Lepiej posprzątaj swój samochód. Policja wlepia mandaty, jeśli masz tam nieporządek. Pamiętaj o tym

Lepiej posprzątaj swój samochód. Policja wlepia mandaty, jeśli masz tam nieporządek. Pamiętaj o tym

samochód porządek nieporządek sprzątanie czystość brud śmieci policja mandat

Podaj dalej

Czy nasz samochód zawsze musi być wysprzątany? Czy jest to wyłącznie kwestia dobrego wychowania i dbania o porządek, czy jednak czegoś więcej? To, czy posprzątaliśmy sobie w aucie, czy nie, może być w ogóle rozpatrywane podczas kontroli policji? Okazuje się, że za nieporządek w samochodzie policja może ukarać nas mandatem. Jak to w ogóle możliwe i w jakich okolicznościach?

Z natury raczej nie należymy do osób, które uwielbiają sprzątać. Być może są to opinie wyłącznie na podstawie moich własnych doświadczeń, natomiast na ogół raczej nikt nie garnie się do sprzątania. Prędzej rozmyślamy, jak to zrobić, aby sprzątać nie musieć i za wszelką cenę tego unikamy. Natomiast w tym momencie dochodzimy do sedna sprawy. Czy sprzątacie swój samochód? To zależy od kierowcy. Jedni o samochód bardziej dbają bardziej, niż o cokolwiek innego. Drudzy robią z niego śmietnik.

samochód porządek nieporządek sprzątanie czystość brud śmieci policja mandat
fot. pixabay

Sam osobiście znam przykłady obu takich typów kierowców. Są tacy, którzy regularnie, co tydzień albo dwa sprzątają w samochodzie. Myją szyby, odkurzają, wycierają kurze, sprzątają jakiekolwiek śmieci itd. Ale nie oszukujmy się – są też tacy, którzy nie mają sprzątania w naturze. Tylna kanapa i bagażnik pełnią u nich rolę śmietnika i można tam znaleźć dosłownie wszystko. O sprzątaniu myślą wyłącznie w dwóch sytuacjach. Albo muszą kogoś gdzieś podrzucić i tylna kanapa i bagażnik będą potrzebne… albo kiedy chcą sprzedać auto.

Piesi myślą, że mają pierwszeństwo przed samochodami. Mandat to jest najniższy wymiar kary

Oczywiście warto od czasu do czasu posprzątać… razem z odkurzaniem, wycieraniem kurzów, wytrzepaniem dywaników itd. Wpłynie to nie tylko na estetykę, ale również na nasze zdrowie. Może wpłynąć to również na… grubość portfela. Istnieją przepisy, które wskazują wprost, że nie do końca sprzątanie w aucie to widzi mi się kierowcy. Przepisy wskazują wprost, że w samochodzie musi być czysto. A jeśli policjant podczas kontroli dopatrzy się, że mamy tam nieporządek i brud, to dostaniemy mandat. Mandat, który w porywach może sięgnąć 1500 zł.

samochód porządek nieporządek sprzątanie czystość brud śmieci policja mandat
Pixabay

Mandat za nieporządek? Jak to możliwe?

Art. 117. Kodeksu wykroczeń mówi o karach, jakie czekają nas za niewykonywanie obowiązków w zakresie utrzymywania czystości i porządku. „Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany” – czytamy. W przypadku samochodów „tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym”.

Policja może to sprawdzić podczas rutynowej kontroli. Kierowcy nie mają o tym pojęcia i dostają mandaty

A zatem przepis nie dotyczy każdego kierowcy, bez wyjątku. Chodzi o tych, którzy swoimi pojazdami wykonują jakiegoś rodzaju usługi przewozowe. Mowa tutaj m.in. o taksówkarzach, kierowcach autobusów, autokarów, czy busów. Każdy, kto wykonuje usługi przewozowe, musi dbać o czystość i porządek w pojeździe. Inaczej czeka na niego kara. Ta kara maksymalnie może wynosić 1500 zł… ale może też wynosić o wiele mniej – np. 100 zł. Wysokość tej kary – i to, czy ona w ogóle będzie – zależy od funkcjonariusza, który przeprowadza kontrolę.

Nigdy nie parkuj w takim miejscu. To działa nawet w takiej sytuacji – zabiorą twój samochód…

Nawet nie zważając w tym momencie na przepisy – warto w samochodzie po prostu utrzymywać porządek. To kwestia przyzwoitości, dobrego wychowania, życia w higienicznych warunkach. Koniec końców pamiętajcie, że im więcej brudu i kurzu w samochodzie, tym więcej problemów. Gromadząca się wszędzie wilgoć, zaparowane, zamarznięte od środka szyby… same problemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News