Kupujesz samochód? Musisz zapłacić od niego podatek! Kara jest potężna – lepiej tego unikać!

Kupujesz samochód? Musisz zapłacić od niego podatek! Kara jest potężna – lepiej tego unikać!

podatek kara PCC samochód zakup

Podaj dalej

Być może wciąż nie wszyscy o tym wiedzą, ale po zakupie samochodu należy zapłacić podatek. Tak – kiedy staniesz się już właścicielem swojego nowego, wymarzonego auta, musisz wydać kolejne pieniądze. Musisz odprowadzić podatek do państwa z tego właśnie względu, że masz nową własność. To brzmi jak absolutne kuriozum, ale to fakt. Kara za brak takiej opłaty może być naprawdę wysoka.

Podatek po zakupie nowego auta?

Kupno samochodu potrafi być skomplikowane. Najpierw przed nami bardzo długa droga w kierunku tego, aby w końcu wybrać, czym jesteśmy zainteresowani. Jaki rozmiar auta, jaki rodzaj pojazdu? Coupe, sedan, SUV? Musimy zadać sobie pytanie, co nas interesuje? Później musimy ocenić, jaki interesuje nas rodzaj paliwa? Chcemy samochód na diesla, benzynę, LPG? A może hybrydowy, albo i elektryczny? Trzeba określić pułap cenowy, wymagane przez nas wyposażenie, przebieg, markę i  tak dalej.

podatek kara PCC samochód zakup
Pixabay

Kiedy już się zdecydujemy, w co konkretnie celujemy, pora na negocjacje. Jeśli takie negocjacje się udają, warto pojechać na jazdę próbną. Jeśli i tak wypadnie tak, jak byśmy oczekiwali, warto jeszcze dodatkowo sprawdzić auto. Wystarczy pojechać na okoliczną stację diagnostyczną i zapłacić za szczegółowy przegląd auta. Kiedy jesteśmy już pewni, że to jest ten model, pora na podpisanie umowy i płatność. Formalnie stajemy się właścicielami auta. Natomiast co dzieje się później? Jakie czekają na nas obowiązki?

Dokonanie płatności to tylko pierwszy z wielu obowiązków. Musimy ustalić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia. Albo pozostajemy przy polisie, którą otrzymaliśmy razem z samochodem, albo zmieniamy ubezpieczyciela. Następnie trzeba oczywiście przerejestrować samochód w urzędzie, w wydziale komunikacji. Tam będzie nam potrzebna umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu, czy ważna polisa OC. Mamy zapłacony samochód, ustaloną kwestię ubezpieczenia i pojazd przerejestrowany. Czy to już koniec? Bynajmniej.

Co później?

Od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży masz 14 dni na to, aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To absolutna konieczność, jeśli zakupiliśmy pojazd od osoby fizycznej. Trzeba będzie również złożyć deklarację PCC-3 – podaje „Rankomat”. Podatek należy zapłacić przelewem na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego – czytamy na stronie. Zwolnione z podatku są też osoby, które kupiły pojazd za wartość mniejszą, niż 1000 zł oraz w przypadku zakupu pojazdu za granicą.

podatek kara PCC samochód zakup
Pixabay

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Kwota podatku wynosi 2% od kwoty widocznej na umowie. W przypadku zakupu samochodu za 100 tysięcy złotych, kwota podatku wyniesie 2000 zł. Oczywiście to nie jest tak, że na umowie można sobie wpisać wszystko i potem zapłacić mniejszy podatek. Jeśli cena rynkowa danego pojazdu w sposób zdecydowany się różni, będziemy musieli zapłacić oczywiście nieco więcej. Warto o tym pamiętać – to nie jest takie do końca zero-jedynkowe.

Kara za brak opłacenia podatku?

Jaką karę możemy zapłacić za brak opłacenia takiego podatku? Jest ona zależna od wysokości minimalnej krajowej. W przypadku aktualnej stawki kara może sięgnąć od 349 zł… do aż 69 800 zł. Natomiast po 1 lipca kara ta będzie wynosiła od 360 zł do 72 000 zł. Przyznajcie sami, że rozbieżność jest tutaj… dosyć wyraźna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News