Kredyt cię przerasta? Raty są za duże? Możesz ubiegać się o wsparcie – do 2000 zł miesięcznie

Kredyt cię przerasta? Raty są za duże? Możesz ubiegać się o wsparcie – do 2000 zł miesięcznie

ceny inflacja

Podaj dalej

Raty wzrosły o kilkadziesiąt procent i twój kredyt zaczął cię przerażać? W takiej sytuacji w ostatnim czasie mogło znaleźć się wielu kredytobiorców. Istnieje jednak pewien fundusz, z którego możesz dostać wsparcie finansowe. Nawet do 2000 zł miesięcznie!

Kredyt to słowo, które w ostatnim czasie budzi ogromne emocje. Raty w niektórych przypadkach wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wiele osób jest w kropce. Zawsze marzyłeś o samochodzie, wziąłeś na niego kredyt i owszem, cieszysz się w końcu swoim idealnym autem, ale rata kredytu nagle z 1000 zł miesięcznie wzrosła do 2000 zł? Taki scenariusz jest niestety możliwy. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

rata raty kredytu kredyt wsparcie fundusz wsparcia kredytobiorców pieniądze
fot. pixabay

Stopy procentowe na przestrzeni kilku miesięcy, od października 2021 roku, wzrosły z 0,1 % do 3,5%. Można nawet rzec, że to jeszcze nic, bowiem rynkowe stopy sięgają już nawet 4,66%. Jeden z ekspertów cytowany przez „Interię” zaznacza, że mogło to doprowadzić do podwyżki raty nawet o 80%. Chyba każdy zgodzi się z tym, że to dużo. O wiele za dużo. Jeśli ktoś miał ratę kredytu 2000 zł a nagle ma 3600 zł… to można się załamać.

PILNE: W Polsce skończy się olej? Stanie się to za dwa, trzy tygodnie – podkreśla ekspert. Dlaczego?

Istnieje jednak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Aby się na niego załapać, posiadacz kredytu mieszkaniowego musi spełnić kilka warunków. Kwalifikuje się do niego ktoś, kto na kredyt wydaje ponad 50% miesięcznego dochodu. Inną opcją jest, kiedy po spłaceniu raty zostaje 1552 zł w przypadku jednej osoby, bądź 1200 zł na osobę w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego – podaje „Interia”.

fot. pixabay

Raty są za duże? Możesz skorzystać z wsparcia

Przykład? Jeśli masz jednoosobowe gospodarstwo domowe i zarabiasz 3000 zł, po czym musisz zapłacić za kredyt 1500 zł, to automatycznie kwalifikujesz się do funduszu. Kredyt musi zabierać więcej, niż 50% dochodów, lub po jego spłacie zostaje z dochodu mniej, niż 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i mniej, niż 1200 zł na osobę w przypadku wieloosobowego – podkreśla „Interia”.

PILNE: Duża obniżka cen za paliwo! Jeszcze dziś zatankujemy diesel i benzynę za mniej, niż 6 zł?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców obsługiwany jest przez większość banków. Maksymalna kwota pomocy to 2000 zł miesięcznie przez 36 miesięcy. Kwota tego wsparcia musi być później zwrócona w niskoprocentowych ratach miesięcznych, po upływie 2 lat od ostatniej raty wsparcia – zaznacza „Interia”.

Źródło: „Interia”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News