Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności

Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności

samochody elektryczne spalinowe zakaz unia europejska

Podaj dalej

Czy niezapowiedziana kontrola pieca, czy opału w domu jest dopuszczalna? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Ba – urzędników do domu trzeba wpuścić, a za utrudnianie im przeprowadzenia czynności grozi kara pozbawienia wolności.

Kontrola może czekać dosłownie każdego użytkownika pieca. Urzędnik może zapukać do naszego domu każdego dnia, między godziną 6:00 a 22:00. Do takiej kontroli może dojść po zgłoszeniu – tzw. kontrola intencjonalna, lub w sposób rutynowy. Inspektorzy mogą przeprowadzić kontrolę po obserwacji koloru dymu, albo po wypuszczeniu w powietrze drona, który wstępnie zbada co wydostaje się z naszego komina.

kontrola w domu piec opał urzędnicy kara grzywna mandat
fot. pixabay

Inspektorzy, czy urzędnicy oczywiście nie zapowiadają kontroli. Osoba przeprowadzająca kontrolę ma prawo do wejścia na posesję. Ma ona specjalne, imienne upoważnienie a także specjalną legitymację. Jeśli kontroler się przedstawi i okaże legitymację oraz upoważnienie do kontroli, nie mamy prawa nie wpuścić go do domu.

5 grudnia zmieni się wszystko! Na stacjach zabraknie paliwa? Szczególnie narażone diesel i LPG

Jak podaje „Interia” – utrudnianie, lub uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli grozi karą pozbawienia wolności do lat trzech. Urzędnicy sprawdzą przede wszystkim rodzaj opału. Pomimo trudnego okresu, kryzysu energetycznego, to nie jest tak, że w piecu można palić wszystkim.

Państwo będzie sprzedawało samochody używane po okazjonalnych cenach? To może być duża okazja!

Za używanie niewłaściwego opału grozi mandat do 500 zł. W ekstremalnych przypadkach kontroler może skierować sprawę do sądu, która może nałożyć grzywnę wynoszącą nawet 5000 zł. Warto zaznaczyć, że urzędnik może wejść na teren posesji razem ze sprzętem oraz rzeczoznawcami. Może zażądać przedstawienia dokumentów, czy rachunków, aby zweryfikować źródło i rodzaj posiadanego przez nas opału.

PiS dopłaci ludziom na paliwo? Ile dopłaty do benzyny, a ile do diesla? Czas na nową tarczę…

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News