Koniec przejść dla pieszych? Piesi zostaną usunięci z ruchu drogowego? Rewolucyjna zmiana…

Koniec przejść dla pieszych? Piesi zostaną usunięci z ruchu drogowego? Rewolucyjna zmiana…

piesi pieszy przejście dla pieszych pierwszeństwo

Podaj dalej

Wyobrażacie sobie sytuację, w której piesi całkowicie znikają z ruchu drogowego? Po prostu ich nie ma. Nie ma przejść dla pieszych, piesi nie pojawiają się niemalże w zasięgu wzroku kierowców. Wyobraźcie sobie tylko taki scenariusz. Być może dla wielu osób to science fiction… ale to było by coś niesamowitego. Ilu wypadków można by w ten sposób uniknąć. Ile osób można by uratować…

Ruch drogowy całkowicie pozbawiony pieszych. Wyobraźcie sobie taki scenariusz. Żadnych przejść dla pieszych, żadnego zastanawiania się kto ma pierwszeństwo i kiedy. Po prostu – droga, jezdnia, wyłącznie dla kierowców, bez żadnego udziału pieszych. Ilu wypadków można by w ten sposób uniknąć? Przecież brak pieszych na drogach automatycznie… wyklucza możliwość wypadku z udziałem pieszego. Oczywiście brzmi trochę jak scenariusz science fiction, natomiast… kto wie. Może kiedyś?

piesi pieszy przejście dla pieszych pierwszeństwo
Pixabay

Nie zrozumcie mnie źle. Nie mam zamiaru zamykać pieszych w domach. Nie chodzi mi o to, aby piesi w ogóle nie uczestniczyli w ruchu drogowym. Tylko o to, aby raczej nie zbliżali się do jezdni. Pewien policjant zadał mi kiedyś bardzo ciekawe pytanie. Zapytał mnie, czy wiem jak sprawić, aby liczba wypadków z udziałem pieszych zmalała na drogach do zera. Aby nie było ani jednego takiego wypadku? Zaskoczony pytaniem odparłem, że nie wiem. Owy policjant uśmiechnął się wówczas i powiedział wprost – wystarczy usunąć pieszych z dróg.

Ten problem dotyczy aż 72% Polaków. Przez to zwiększają się szanse na mandat. Jak sobie z tym poradzić?

I moja pierwsza myśl była taka, że to jakieś kompletne głupoty. Jak to usunąć pieszych z dróg? Ale po namyśle… przecież istnieją takie sposoby w których pieszy mógłby przejść z jednej strony jezdni na drugą… nie dotykając przy tym powierzchni jezdni. Wystarczą tylko dwa najprostsze rozwiązania. Albo przejście nad jezdnią, albo przejście pod jezdnią. To jest sposób, który uniemożliwia potrącenie takiego pieszego na przejściu dla pieszych, bo ani pieszego, ani przejścia dla pieszych, po prostu nie ma.

piesi pieszy przejście dla pieszych pierwszeństwo
Pixabay

Czy zmiany są możliwe?

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – mówi aktualnie ustawa Prawo o ruchu drogowym Art. 26. Od samego początku budzi ona mnóstwo kontrowersji, ludzie się z nią kompletnie nie zgadzają.

Nowe badania lekarskie dla kierowców? Nie ma zmiłuj – w tym przypadku stracisz prawo jazdy?

Usunięcie  pieszych z dróg eliminuje cały problem. Nie ma zamieszania z pierwszeństwem, nie ma wyprzedzania przed i na przejściu dla pieszych, nie ma żadnego zamieszania z tym, kto ma się zatrzymać i kiedy. Ruch odbywa się normalnie – samochody jadą sobie drogą, a piesi sobie przechodzą przejściem podziemnym, albo takim nad jezdnią. Nie ma możliwości, aby w takich warunkach doszło do jakiegokolwiek drogowego zdarzenia. Przyznajcie, czy to nie byłoby cudowne?

Kierowco, znowu zapłacisz więcej. Kolejna podwyżka opłat. Pojawiły się wyraźne głosy sprzeciwu

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jest to w dużej mierze niewykonalne. Natomiast na pewno można by inwestować w takie przejścia i poprawiać w ten sposób bezpieczeństwo. Chociaż nie wyobrażam sobie, aby na jakiejś wiejskiej drodze, daleko poza miastem, co kilkaset metrów miały być mosty nad przejściami, a tym bardziej podziemne tunele. Koniec końców zawsze bezpieczniejszą opcją będzie… postawienie sygnalizatora. Na czerwonym świetle kierowca raczej się jednak zatrzyma. To na pewno poprawiłoby bezpieczeństwo. Chociaż, my mamy problem z tym, aby przejścia były w ogóle jakkolwiek oświetlone. Więc… o czym my tutaj mówimy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News