Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

Podaj dalej

Wiele osób składając sobie noworoczne życzenia życzyło sobie, aby ten 2023 rok był lepszy. Aby sytuacja na świecie się zmieniła, aby wszystko wróciło do normy. Czego sobie życzyliśmy? Przede wszystkim, aby ceny poszły w dół. Ceny paliwa, żywności, energii – wszystkiego po kolei, bo przecież rok 2022 kończyliśmy z rekordami. Chyba nigdy w Polsce nie było tak drogo. Czy nowy rok przyniesie nam koniec podwyżek?

To, co wydarzyło się w Polsce i na świecie w 2022 roku pozostanie nam w pamięci na długo. Zresztą – na razie nikt nie będzie o tym nawet na moment zapominał – bo to wszystko trwa. Kiedy już wydawało nam się, że kończy się pandemia koronawirusa, na świecie wybuchła kolejna „zaraza”, czyli atak Rosji na Ukrainę. Zaczęło się 24 lutego a potem ceny wystrzeliły w kosmos. Ale wszyscy mamy nadzieję – może nowy rok przyniesie jakąś zmianę? Może w końcu czeka nas koniec tych podwyżek?

sklep sklepy koniec podwyżki podwyżka cena ceny paliwo żywność
fot. pixabay

No cóż – powiedzmy sobie szczerze – na ten moment o żadnych większych zmianach nie ma mowy. Jeśli chodzi o sam konflikt zbrojny trwający na terenie Ukrainy, to nie widać, aby zmierzał on ku końcowi. Codziennie czytamy na ten temat dziesiątki różnych artykułów. Rosjanie według swoich mediów triumfują, a według mediów ukraińskich to nasi wschodni sąsiedzi radzą sobie o wiele lepiej. Nie ma mowy o żadnych negocjacjach, obie strony bronią swoich racji.

Kierowcy wciąż nie wiedzą o tym przepisie. Mandat wynosi 1500 zł. Trzeba na to bardzo uważać

Czy nam się to podoba, czy nie, szybkiego końca wojny niestety nic nie zwiastuje. I – kolejny raz – czy nam się to podoba, czy nie, ta wojna ma wpływ na gospodarkę na całym świecie. Niepokoje geopolityczne nigdy nie były dobre dla rynków. Oczywiście pod wątpliwość można by poddać to, jak zachowują się kolejne rządy i czy radzą sobie z zaistniałym kryzysem, czy swoimi decyzjami tylko pogarszają sytuację. Ale to jest jak najbardziej problem międzynarodowy, który dotyczy aktualnie całego świata.

sklep sklepy koniec podwyżki podwyżka cena ceny paliwo żywność
fot. pixabay

Będzie lepiej?

Nic nie wskazuje – przynajmniej na razie – na to, aby sytuacja w naszym kraju miała się jakoś diametralnie poprawić. Benzyna w Polsce wciąż kosztuje 6,60 zł a diesel 7,70 zł. Jeśli nawet rok temu komukolwiek byście powiedzieli, że olej napędowy w 2022 roku będzie kosztował 8 zł, to nikt by wam w to nie uwierzył. Po prostu – te ceny są abstrakcyjne. I to, że aktualnie jest o 30 groszy taniej, tak naprawdę niczego nie zmienia. To koszmar – jest drogo. To są ceny, na które nigdy żaden Polak się nie zgodzi.

Pod żadnym pozorem nie używaj świateł samochodowych w taki sposób. Dostaniesz wysoki mandat

A co ze sklepami? Nie liczmy na poprawę sytuacji. Według ekspertów „Rzeczpospolitej” nabiał, czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć o co najmniej 20 do 30%. Potężne tempo podwyżek cen zostanie też zachowane jeśli chodzi chociażby o mięso, pieczywo, alkohole, warzywa, czy owoce. Jeśli ktoś z was liczy na to, że wkrótce ceny produktów spożywczych w sklepach zaczną drastycznie spadać, to nie róbcie sobie złudnych nadziei.

Węgiel za 380 zł za tonę! Wchodzimy w nowy rok – w końcu nadszedł czas na obniżkę cen energii?

I jeszcze raz musimy wrócić tutaj do cen paliw. Bo jeśli droższe jest paliwo, to droższy jest transport. A to wpływa absolutnie na każdą gałąź gospodarki. A drogie jest nie tylko paliwo, bo drożeje też energia, czy gaz. Wobec tego wzrost cen chociażby w sklepach jest po prostu nieunikniony. To efekt śnieżnej kuli – podwyżka na początku jest minimalna. Ale później dochodzą kolejne „warstwy” – drogi prąd, gaz, paliwo, wszystko po kolei w łańcuchu produkcyjnym jest droższe. A my widzimy tylko efekt końcowy, czyli produkt droższy o kilkadziesiąt procent.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News