Koniec obniżek cen paliw! Od poniedziałku benzyna i diesel będą już droższe? To są złe informacje…

Koniec obniżek cen paliw! Od poniedziałku benzyna i diesel będą już droższe? To są złe informacje…

benzyna diesel ceny paliw paliwo obniżka podwyżka

Podaj dalej

Czy przyszły tydzień przyniesie nam koniec obniżek cen paliw? Od poniedziałku benzyna oraz diesel będą już droższe? To niestety nie są dobre informacje dla kierowców, ale być może rozpoczyna się trend zmierzający w przeciwnym kierunku do poprzednich tygodni.

10 sierpnia w notowaniu „e-petrol” benzyna kosztowała w Polsce średnio 6,86 zł, zaś diesel średnio 7,13 zł za litr. Z dziennikarskiej powinności dodajmy, że za PB98 płaciliśmy 7,65 zł a za LPG 3,27 zł. Oczywiście to były znakomite informacje. Po wielu tygodniach cena paliwa w Polsce wreszcie spadła poniżej bariery 7 zł. Czekaliśmy na to od bardzo dawna. Czy kolejny tydzień przyniesie kolejne obniżki cen?

benzyna diesel ceny paliw paliwo e-petrol
fot. freepik.com – Max4e

Według prognozy „e-petrol” dokładnie tak się stanie. Benzyna ma bowiem od jutra kosztować w Polsce między 6,57 zł a 6,72 zł, diesel pomiędzy 6,93 zł a 7,07 zł, zaś LPG między 3,18 a 3,28 zł. To oznaczałoby kolejny tydzień obniżek – i jeśli założenia prognozy by się spełniły – to byłyby to naprawdę poważne obniżki. Benzyna za 6,57 zł? To już wyłącznie 57 groszy od jako-tako akceptowalnej bariery 6 zł.

Tego nikt się nie spodziewał! Wraca normalny VAT – benzyna i diesel za ponad 8 zł? Nie o to chodziło…

Niepokój w nasze serca może wlać jednak notowanie średnich cen paliw w polskich rafineriach. Bowiem w sobotę, po bardzo długim okresie spadków, cena zaczęła nieznacznie rosnąć. Nie wiemy, czy to tylko jednorazowe wahnięcie, czy jednak początek dłuższego trendu. Jeśli wahnięcie, ceny na stacjach nadal będą maleć. Jeśli natomiast jest to dłuższy trend, to bardzo szybko wrócimy powyżej bariery 7 zł.

benzyna diesel ceny paliw paliwo obniżka podwyżka
fot. freepik.com – igterex

Po ile paliwo w kolejnych dniach?

W środę 3 sierpnia diesel kosztował w polskich rafineriach średnio 6617 zł za metr sześcienny. Aktualnie kosztuje 6517 zł – to cena o zaledwie 100 zł niższa. Jeśli miałoby się to przełożyć na cenę paliwa, to maksymalnie o 10 groszy na litrze. Jeśli dodać, że w środę 3 sierpnia diesel kosztował średnio 7,45 zł, to teoretycznie moglibyśmy się w kolejnych dniach spodziewać cen w okolicach 7,35 zł. O wiele więcej, niż płacimy teraz.

Co czwarty samochód zniknie z polskich dróg? Masz takie auto? Przepisy je wyeliminują – już od stycznia

A benzyna? Ona 3 sierpnia w rafineriach kosztowała 6299 zł, teraz kosztuje 5992 zł. To mniej o 307 zł, co w dużym skrócie mogłoby się realnie przełożyć na obniżkę ceny o 31 groszy. Jeśli dodać, że 3 sierpnia benzyna kosztowała średnio 7,19 zł, to w kolejnych dniach według takiej proporcji powinna kosztować około 6,88 zł. To mniej więcej poziom, który teraz obserwujemy na stacjach paliw.

Chleb towarem deficytowym? Pieczywa w Polsce braknie już tej jesieni. Ekspert mówi, jak realny to problem

Oczywiście takie wyliczenia to wyłącznie matematyka, teoria i proporcje. Nic z tych rzeczy nie musi się wydarzyć. Kluczową będzie odpowiedź na pytanie, czy aktualne niewielkie wzrosty cen w rafineriach to zaledwie chwilowe wahnięcie, czy jednak początek dłuższego trendu.

Źródło: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News