Kolejna zmiana przepisów! Gotówka wycofywana z przestrzeni publicznej? Zaczyna się rewolucja…

Kolejna zmiana przepisów! Gotówka wycofywana z przestrzeni publicznej? Zaczyna się rewolucja…

gotówka płatność płatności karta zmiana przepisów

Podaj dalej

Gotówka będzie powoli znikać z przestrzeni publicznej – nie ma co do tego większych wątpliwości. Również w Polsce szykowana jest zmiana przepisów, która wejdzie w życie już za niedługo. Przepisy będą coraz bardziej zaostrzane. Czy wkrótce dojdzie do takiej sytuacji, że za paliwo – ani za nic innego – nie zapłacimy już gotówką, a wyłącznie kartą? Wszelkie transakcje będą odbywały się na wirtualnych pieniądzach?

W ostatnich tygodniach coraz głośniej porusza się temat tego, że gotówka może zniknąć z obiegu. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce wszystkie płatności będą odbywać się na wirtualnych pieniądzach. Jak to zwykle bywa w takim przypadku – tylu zwolenników takiego pomysłu, co i przeciwników. Oczywiście jedni i drudzy mają tutaj swoje niewątpliwe racje. W Polsce wkrótce w życie wejdzie kolejna zamian przepisów. Można chyba powiedzieć, że powoli w tym zakresie rozpoczyna się rewolucja.

gotówka płatność płatności karta zmiana przepisów
fot. pixabay

W naszym kraju już teraz obowiązuje pewnego rodzaju limit w płatnościach gotówką. Przy transakcjach pomiędzy dwoma firmami maksymalna kwota, do której można zapłacić gotówką, wynosi bowiem 15 tysięcy złotych brutto. Od 1 stycznia 2024 roku ten przepis się zmieni. Jeśli jednorazowa wartość transakcji będzie przekraczała 8 tysięcy złotych brutto, płatność gotówką nie będzie możliwa. W tym przypadku płatność będzie mogła zostać przeprowadzona wyłącznie „wirtualnie”, przelewem.

Od 9 stycznia przegląd techniczny po nowemu? Tych zmian kierowcy od lat boją się najbardziej

W listopadzie ubiegłego roku na światło dzienne wyszło zamieszanie w holenderskiej komisji finansów. Wobec tamtejszej minister finansów pojawiło się kilka zarzutów odnośnie wprowadzenia… cyfrowego euro. Polityczni przeciwnicy minister, w tym przypadku w osobie posła Tonego van Dijcka, stanowczo się temu sprzeciwiali. Van Dijck powiedział wprost, że „obywatele powinni mieć prawo do anonimowego płacenia gotówką, a rządy nie powinny bawić się w „Wielkiego Brata”” – cytował „Financieele Dagblad”.

gotówka płatność płatności karta zmiana przepisów
fot. pixabay

Początek końca?

I w zasadzie to przez to holenderskie zamieszanie dowiedzieliśmy się o bardzo poważnych planach Komisji Europejskiej na wprowadzenie cyfrowego euro. Holenderska minister finansów próbowała bowiem uspokoić sytuację i zaznaczyła, że komisja przedstawi konkretny plan wprowadzenia tegoż cyfrowego euro dopiero w drugim kwartale 2023 roku… i że „zwykłe euro” nadal pozostałoby w obiegu i byłoby niezależne od swojego cyfrowego odpowiednika. Dostaliśmy zatem potwierdzenie toczenia takich prac…

Masz taką kartę? Z nią możesz do końca życia jeść za darmo w McDonald’s. Wiedziałeś o tym?

To nie pozostawia żadnych wątpliwości wobec tego, że istnieją prace nad cyfrową walutą. Najwyraźniej anonimowe płatności gotówką się komuś nie podobają. Czy – jak twierdził van Dijck – rządy chcą bawić się w „Wielkiego Brata” i kontrolować każdy nasz wydatek? Jeśli tak, to w jakim celu? A jeśli nie, to po co cyfrowa waluta i przelewy? O ile jest to wyłącznie opcja, można mówić o większej wygodzie. Ale co, jeśli to już nie będzie opcja, a jedyna możliwość po zlikwidowaniu gotówki?

Posiadasz konto w serwisie Netflix? Ta wiadomość jest do ciebie – możesz stracić wielkie pieniądze

W grudniu pojawiła się kolejna dziwna kwestia. Przy próbie wpłat gotówki na konto bankowe poprzez wpłatomat  klienci pewnego banku otrzymywali serię pytań skąd ta gotówka pochodzi? Czy może są to oszczędności, jakiś kredyt, bądź pożyczka, wynagrodzenie za pracę, a może zysk z działalności gospodarczej? Zapytam wprost – a co ich to interesuje? W taki sposób gotówka zaczyna tracić swoją jedyną zaletę, czyli anonimowość.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News