Kolejna fala koronawirusa i kolejny lockdown? Paliwo będzie jeszcze tańsze – to już pewne

Kolejna fala koronawirusa i kolejny lockdown? Paliwo będzie jeszcze tańsze – to już pewne

koronawirus covid lockdown paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Koronawirus, czy lockdown, to słowa, które dla wielu Polaków od dłuższego czasu są już wyłącznie obiektem drwin i żartów. Całe to szaleństwo jest już za nami – przynajmniej tak się wydaje. Żyjemy normalnie – i oby tak pozostało. Natomiast nie wszędzie z covidem sobie poradzono. Albo może inaczej – nie wszędzie postanowiono przejść z nim do porządku dziennego. Paliwo będzie jeszcze tańsze?

Koronawirus w Polsce wciąż jest – to oczywiste. Natomiast przeszliśmy z nim do porządku dziennego. Zarażenia są traktowane tak, jak powinny być traktowane od samego początku. Czyli jak normalna choroba – przeziębienie, czy grypa. Jakieś tam restrykcje oczywiście dalej obowiązują, natomiast nie dotyczą one zdecydowanej większości obywateli. Lockdown? W naszym kraju o takich rozwiązaniach nie ma już mowy. Na szczęście…

koronawirus covid lockdown paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

Bo są oczywiście takie kraje, w których koronawirus to wciąż problem numer jeden. Jednym z takich krajów są Chiny, czyli miejsce, skąd wirus rozprzestrzenił się na cały świat. Tamtejsze władze nie mają zamiaru odpuszczać. Szacuje się, że w nadchodzących tygodniach ok. 30% chińskiej gospodarki będzie w lockdownie. Aktualnie lockdown dotyczy ponad 412 milionów Chińczyków. Tamtejsza polityka covidowa jest naprawdę bardzo surowa. Pytanie, czy to wszystko nie zaszło za daleko.

Apple jedynym producentem? Masz inny sprzęt z innym systemem? Pożegnaj się z nim – to koniec

„Interia” podaje, że w sobotę miejsce miał pożar budynku mieszkalnego w Urumczi. Zginęło co najmniej 10 osób, a ludzie nie mają wątpliwości, że do ich śmierci doprowadziły procedury covidowe, które utrudniały ewakuację i gaszenie budynku. Po tym pożarze rozpoczęły się masowe protesty w całych Chinach. Ludzie mają dosyć polityki „zero covid”. Ciągłego zamykania w domach i surowych restrykcji. Policja zatrzymuje ludzi i przeszukuje ich telefony, zmusza do usuwania zdjęć z protestów.

koronawirus covid lockdown paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

Problemy Chin problemami całego świata…

Jednego możemy być pewni – jeśli 30% chińskiej gospodarki będzie zamknięte, odbije się to na całym świecie. Kolejne problemy z eksportem, z dostępnością części, nierealizowane zamówienia. Po tyłku dostanie m.in. branża samochodowa. Kolejne opóźnienia, kolejne braki. Wkrótce może okazać się, że zamawiasz nowy samochód dzisiaj, a dostaniesz go… może w 2024 roku. Wszystko, co wydarzy się w Chinach, ma bezpośrednie przełożenie na to, jak będzie wyglądał nasz świat.

Spójrz na swoje prawo jazdy. Jeśli są tam te cztery cyferki, masz problem. Mandat wynosi 500 zł!

Wystarczy powiedzieć, że same protesty w chińskich miastach doprowadziły do sporego poruszenia na giełdzie. Sytuacja społeczno-ekonomiczna w Państwie Środka sprawiła, że ropa brent kosztuje teraz 83 dolary za baryłkę, a ropa crude 76 dolarów. Pragnę zauważyć, że ropa brent przed wybuchem wojny kosztowała 94 dolary, a ropa crude 92 dolary. Mówimy zatem o wstrząsie. Ropa naftowa jest o 10-15 dolarów tańsza, niż przed wybuchem wojny. To musi mieć jakiś wpływ na rynek paliw.

Promocja tylko do końca roku. Aż 30% zniżki na stacjach! Trzeba płacić kartą oraz mieć tę aplikację

Z powodu protestów w Chinach tanieje też gaz ziemny, czy miedź. Notowania dosłownie wszystkiego spadają przez sytuację na dalekim wschodzie. Obserwujmy te wydarzenia z zaciekawieniem. Jak przed momentem zauważyłem, wszystko, co dzieje się w Chinach, ma bezpośredni wpływ na sytuację u nas – w Europie, również w Polsce. Natomiast obserwując sam rynek ropy naftowej powinniśmy się spodziewać dużych spadków cen. To musi przynieść jakieś konkretne zmiany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News