Klimatyzacja w samochodzie? Zawsze robiłeś to niewłaściwie. Trzeba odrobiny sprytu, aby ją wykorzystać

Klimatyzacja w samochodzie? Zawsze robiłeś to niewłaściwie. Trzeba odrobiny sprytu, aby ją wykorzystać

klimatyzacja samochód jak korzystać

Podaj dalej

Klimatyzacja w samochodzie to podstawa w ciepłe, słoneczne dni. Wczoraj w niektórych miejscach w kraju temperatura przekraczała 30, a nawet 35 stopni Celsjusza. Czy potrafisz z tej klimatyzacji odpowiednio korzystać?

Klimatyzacja, czyli po angielsku air conditioning (skrót AC w samochodzie) to podstawa w ciepłe dni. Nie wyobrażamy sobie bez niej funkcjonowania – podróżowania samochodem w lato. Czy jesteś pewien że wiesz, jak jej używać? Niektórzy mają z tym problem – a później się dziwią, że coś jest nie tak.

klimatyzacja samochód jak korzystać
fot. pixabay

Zacznijmy od tego, że jeśli czujesz, że „klima” nie działa, musisz sprawdzić dwie kwestie. Oczywistością jest zawartość czynnika chłodzącego. Natomiast jeśli ostatni raz uzupełniałeś go rok temu, a już jest problem, to możesz mieć pewność, że problem jest też z chłodnicą. To najczęstszy błąd wielu kierowców, jeśli chodzi o AC – „nabijają” co chwilę czynnik, zamiast sprawdzić szczelność chłodnicy.

PILNE: Masz czas tylko do 30 czerwca! Jeśli się spóźnisz, czeka na ciebie kara – nawet 5 tysięcy złotych

Ale jeśli już masz sprawną chłodnicę klimatyzacji i czynnik, to musisz pamiętać o kilku zasadach. Kiedy wchodzisz do nagrzanego auta, nie możesz ot tak włączyć klimatyzacji i oczekiwać, że ona zadziała w jakimś znacznym stopniu. Jeśli na zewnątrz jest 30 stopni, to w samochodzie może być 60, albo 70 stopni. Pamiętaj o tym.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Pierwsze, co powinieneś zrobić, to wyrównać temperaturą z tą z otoczenia. Jak to zrobić? Wystarczy otworzyć okna i przejechać parę kilometrów. Raz, że będziesz czuł przyjemny powiew wiatru, a dwa, że temperatura w samochodzie – jakkolwiek by na to nie patrzeć – błyskawicznie spadnie o ponad połowę!

PILNE: Zakaz jazdy samochodem w niedziele? Drogi będą zamknięte, tak jak sklepy? Fatalne informacje

Kiedy przejedziesz kilka kilometrów, dopiero wtedy zamknij okna i włącz klimatyzację. Wtedy ona zadziała tak, jak należy. Zresztą – to nie tylko kwestia wygody i komfortu, ale także zdrowia. Dmuchanie zimnym powietrzem – tym bardziej z nawiewu ustawionego na ciało – to pomysł, który momentalnie może się zakończyć przeziębieniem. Dlatego też warto nawiew ustawiać w górę. Nie dość, że szybciej zmienimy w ten sposób temperaturę wewnątrz pojazdu, to jeszcze nie wpłyniemy negatywnie na swoje zdrowie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News