Klimat? Ekologia? Katar przy okazji mistrzostw świata śmieje się nam w twarz. Ekolodzy milczą?

Klimat? Ekologia? Katar przy okazji mistrzostw świata śmieje się nam w twarz. Ekolodzy milczą?

katar mistrzostwa świata stadion klimatyzacja klimat ekologia prąd

Podaj dalej

Katar jest gospodarzem piłkarskiego mundialu. Mistrzostwa świata w tym roku pełne są kontrastów i to pod wieloma względami. Religia, światopogląd, prawa człowieka… Ale także punkt widzenia na klimat i ekologię.

Od tygodnia cały świat emocjonuje się mistrzostwami świata w piłce nożnej, które w tym roku gości Katar. Mistrzostwa są pełne kontrastów. Z jednej strony mówimy o obrzydliwie bogatym kraju, w którym szejkowie pławią się w luksusie. Piękne miasta, wieżowce, imponujące stadiony. Z drugiej strony kwestie pozasportowe. Religia, prawa człowieka, światopogląd…

katar mistrzostwa świata stadion klimatyzacja klimat ekologia prąd
fot. pixabay

Przeglądając portal „sport.pl” natknąłem się na interesujący artykuł. Stadiony w Katarze są klimatyzowane. Nie wszystkie – co prawda – ale część tak. Zresztą, to rodzi inny absurd, bo klimatyzacja ustawiona jest w taki sposób, że kibice oraz dziennikarze bliscy są zamarznięcia. Na stadionie jest po prostu zimno, trzeba chodzić w długich spodniach i bluzach – za stadionem jest gorąco. A to sprawia, że oczywiście wszyscy mają już… katar.

Państwo będzie sprzedawało samochody używane po okazjonalnych cenach? To może być duża okazja!

Ale nie o tym teraz. Redaktor „sport.pl” dotarł do informacji, że koszt klimatyzacji jednego stadionu przez jedną godzinę wynosi około miliona dolarów. Katar ma praktycznie nieograniczone zasoby prądu, czy gazu. Ma nieograniczony budżet i może zrobić z tymi stadionami dosłownie wszystko, co im się podoba. I w dużej mierze Katarczycy to robią.

katar mistrzostwa świata stadion klimatyzacja klimat ekologia prąd
fot. pixabay

Podwójne standardy?

Pytanie gdzie w tym wszystkim jest jakaś ekologia, bój o klimat? Wydaje mi się, że nigdzie. To znaczy kompletnie nikt się tym nie interesuje, ani nie przejmuje. I jeszcze nie słyszałem, aby ktoś podnosił z tego powodu alarm. U nas alarm podnosi się kiedy samochód spalinowy jedzie po drodze… bo taka jest polityka Unii Europejskiej.

Jakie ceny paliw na weekend? Benzyna nawet po 6,10 zł, a diesel po 6,85 zł. We wszystkich miejscach?

Jasne – można powiedzieć, że przecież Katar sam w sobie ma powierzchnię zbliżoną do województwa świętokrzyskiego, więc co to zmieni? Ale tak samo można przecież powiedzieć, że powierzchnia Unii Europejskiej to ledwie 0,83% powierzchni całego świata… więc co zmieni ta nagonka u nas?

To nowe, popularne oszustwo! Stracisz konto na portalu Facebook, później posypią się pieniądze

Mam wrażenie, że na świecie panują podwójne standardy i to nie od dzisiaj. Clue tego wszystkiego jest takie, że u nas zakazuje się samochodów spalinowych, węgla i wszystkiego, co normalne… a Katar wydaje milion dolarów za godzinę klimatyzowania jednego stadionu i ma gdzieś całą ekologię.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News