Kierowcy często o tym zapominają. Rząd zmienia przepisy – kara od 1 do nawet 30 tysięcy złotych!

Kierowcy często o tym zapominają. Rząd zmienia przepisy – kara od 1 do nawet 30 tysięcy złotych!

kara mandat przegląd badanie (2)

Podaj dalej

Jest w polskim prawie wiele przepisów, o których zdarza się nam zapominać. Wiele z nich dotyczy ustawy prawo o ruchu drogowym. Wiele przepisów jest pomijanych – jedne celowo, inne z niewiedzy. Kierowcy nawet nie wiedzą, że coś trzeba zrobić. Grozi za to duża kara…

Aktualnie polski rząd chce się wziąć za kierowców, którzy jeżdżą samochodami bez ważnego przeglądu. Przyznajcie się – ile razy zdarzyło się wam o tym zapomnieć? Jestem przekonany, że wielu z was, o ile nie każdy, jechał kiedyś samochodem bez ważnego badania technicznego. Może to wynikać z wielu przyczyn. Grozi za to spora kara…

kara mandat przegląd badanie
fot. pixabay

Jedna z przyczyn, to po prostu niewiedza. Jeśli ktoś nie patrzy często w dowód, może po prostu zapomnieć. Nagle patrzysz, bo coś ci się przypomniało. A tam data… która minęła kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy temu. To zdarza się bardzo często. Powiem szczerze – mi też to się kiedyś przytrafiło. Patrzysz… a tam jest już za późno.

Czasami zdarza się też, że kupujesz nowy samochód. I wtedy, na miejscu, właściciel mówi ci, że przegląd się skończył kilka dni temu. I co zrobić? Jasne, pewnie jakiś procent powie, że w takim razie nie chce tego auta. Albo wymaga, aby przewieźć go lawetą. Ale większość wsiądzie do tego samochodu i tak czy inaczej wróci nim do domu. Jadąc oczywiście bez ważnego badania technicznego.

kara mandat przegląd badanie
fot. pixabay

Łatwo jest zapomnieć…

Stosunkowo łatwo jest zapomnieć o badaniu technicznym. Chociaż aktualnie pojawiają się już aplikacje, które nam o tym przypomną. Wiele warsztatów/stacji kontroli pojazdów ma ustawiony system, który automatycznie wyśle do ciebie SMS-a z przypomnieniem. To bardzo wygodna opcja. Na przykład tydzień przed terminem dostajesz wiadomość i jakkolwiek by na to nie patrzeć – na pewno o tym nie zapomnisz.

Możesz pamiętać o przeglądzie, możesz nawet pojechać na badanie. Ale co wtedy, kiedy samochód nie przejdzie badania? Co jeśli problem jest poważniejszy. Próbujesz raz, drugi raz, wymieniasz jedną rzecz, drugą, trzecią. Czas w końcu może upłynąć. Czy przy zatrzymaniu policjant będzie wyrozumiały i ci odpuści na wieść, że jedziesz akurat do mechanika, albo prosto na przegląd? Może… a nie musi.

fot. pixabay

Wedle nowych przepisów jazda samochodem bez przeglądu ma grozić poważną karą. Ma to być minimum tysiąc złotych. Maksymalnie kierowcy będzie groziło nawet 30 tysięcy kary! Sami przyznajcie – lepiej tego przypilnować i nie zapomnieć.

Czy to ważne?

Oczywiście, że przegląd techniczny jest ważny. Rząd chce walczyć z tymi, którzy jeżdżą gruzami bez badania. Takie samochody są zwyczajnie niebezpieczne i często stwarzają zagrożenie dla ruchu drogowego. Lepiej tego przypilnować, niż później żałować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News