Kierowco, zwróć na to uwagę. Konsekwencje mogą być dla ciebie katastrofalne. Jak tego uniknąć?

Kierowco, zwróć na to uwagę. Konsekwencje mogą być dla ciebie katastrofalne. Jak tego uniknąć?

kara mandat grzywna tortura kierowca rodzic

Podaj dalej

Nad Polską od pewnego czasu panują upały. Bardzo wysokie temperatury dają się we znaki m.in. kierowcom. Jak sobie z nimi poradzić za kierownicą? Lepiej uważać, bo konsekwencje mogą być iście katastrofalne.

Jazda w upałach wymaga podwójnego skupienia i koncentracji. W wysokich temperaturach nasz organizm szybciej traci siłę, męczymy się bardziej. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to może mieć tragiczne konsekwencje. O wypadek na polskich drogach nie trudno – nawet kiedy nie ma upałów. W wysokich temperaturach jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na rozluźnienie, brak skupienia i koncentracji.

upał samochód kierowca konsekwencje
fot. pixabay

Przede wszystkim warto zadbać o tym, abyśmy czuli się komfortowo. Sprawna klimatyzacja w samochodzie to podstawa. Jeśli takowej nie posiadamy, warto opuścić okna i cały czas zapewniać sobie jakiś przewiew. Niezwykle istotne jest odpowiednie jedzenie i picie. Po ciężkich i tłustych potrawach jesteśmy ociężali i senni. Warto jeść lekko – szczególnie w długiej podróży. Na pewno sprawdzi się ryż z kurczakiem, owoce, orzechy, jogurt itp.

PILNE: Oto ceny paliw na kolejne dni. Po ile będzie benzyna, diesel i LPG? Dobre wiadomości…

Co do nawadniania organizmu – chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak to istotne. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w sprawnym funkcjonowaniu organizmu. Zwłaszcza w upałach, kiedy szybko i bardziej obficie się pocimy. Podaje się nawet, że kierowca zawodowy powinien dziennie wypić ok. 3 litry płynów – w domyśle np. wody.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Warto spojrzeć też z mechanicznego punktu widzenia. Między innymi sprawdzić czy mamy odpowiednią ilość płynów, w tym płynu chłodniczego. Warto upewnić się, że mamy w samochodzie gaśnicę – i że jest ona sprawna i nabita. To ostateczność, ale niestety – może się przydać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News