Kierowco, zawsze o tym pamiętaj. Myślisz, że jedziesz z odpowiednią prędkością? Mandat może być wysoki

Kierowco, zawsze o tym pamiętaj. Myślisz, że jedziesz z odpowiednią prędkością? Mandat może być wysoki

Kierowco, zawsze o tym pamiętaj. Myślisz, że jedziesz z odpowiednią prędkością? Mandat może być wysoki

Podaj dalej

Czy wydaje ci się, że twój prędkościomierz zawsze mówi prawdę? To błąd – w większości przypadków przekłamuje on prędkość. Warto zwrócić na to uwagę i się tego nauczyć, bo mandat może być wysoki.

Prędkościomierze w samochodach zazwyczaj podają błędną wartość. Nie jest to żaden błąd, ani usterka, to zamierzone działanie i konkretne unijne normy. W homologacji nowych samochodów wręcz wymaganym jest, aby samochód podawał błędnie prędkość. Jak to dokładnie wygląda i czy można w związku z tym dostać wysoki mandat?

prędkość mandat prędkościomierz samochód
fot. pixabay

Kwestia homologacji jest taka, że nowsze samochody muszę pokazywać błędną prędkość. Istnieje nawet specjalny wzór potwierdzający jak dokładnie ma to wyglądać. Przykładowo, przy realnej prędkości 50 km/h twój prędkościomierz pokazuje 54 km/h. Przy prędkości realnej 100 km/h prędkościomierz pokazuje np. 107 km/h. Jest to i kwestia przepisów, a do tego może dochodzić np. czynnik innych felg i opon.

Koniec promocji -30gr na stacjach paliw? Po ile benzyna, diesel oraz LPG? Sprawdźmy to!

Więc teoretycznie jest to zmiana pro-kierowca. Widzi fotoradar, zwalnia do 50 km/h… przynajmniej tak mu się wydaje, bo realnie jedzie jakieś 46, czy 47 km/h. Zachowuje „margines błędu”. Problem natomiast może się zacząć wtedy, kiedy dokładnie nie znamy naszej realnej prędkości – w każdym samochodzie może to wyglądać inaczej. Problem wtedy, kiedy myślimy, że to odpowiednia prędkość, a jedziemy jednak za szybko. Można się tak oszukać, a mandaty za prędkość są wysokie…

Wszystkie polskie autostrady za darmo? System nie działa – do niczego się nie nadaje? Ciekawe

W jaki sposób wystrzec się błędów? Najlepiej uruchomić sobie aplikację, która oprócz trasy pokazuje też prędkość zaczytywaną z GPS. Jeśli się zastanawiacie – to prędkość na nawigacji pokazuje odpowiednią wartość, a nie prędkościomierz. Prędkość można też sprawdzić na pomiarach umieszczonych przy drogach, które dużymi cyframi wyświetlają naszą aktualną prędkość. Tu można również zauważyć odchylenie od licznika.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News