Kierowco – zakaz jazdy w te konkretne dni! Samochód nie może być wtedy użytkowany! Pamiętaj

Kierowco – zakaz jazdy w te konkretne dni! Samochód nie może być wtedy użytkowany! Pamiętaj

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy

Podaj dalej

Czy wiedziałeś o tym, że są takie dni – zatwierdzone ustawowo przez sejm – w których nie wolno wsiadać za kierownicę? Samochód musi pozostać na parkingu – czy tego chcesz, czy nie – w te dni nigdzie nie pojedziesz. Mandat może być bardzo wysoki.

Są takie dni w ciągu roku, w których nie wolno wsiadać za kierownicę. Samochód – jakkolwiek nie byłby wam wtedy potrzebny – nie może być używany. Naturalnie jest to kwestia ustawowa i zadbał o to sejm. Ale rzeczywiście – w te dni prowadzić pojazdów nie wolno. W tym roku mieliśmy już 8 takich dni – wciąż pozostały 4:

samochód tir zakaz jazdy ciężarówka dni
fot. pixabay

1 listopada
11 listopada
25 grudnia
26 grudnia

Są to dni, w których obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. We wszystkie te dni kierowcy takich pojazdów nie będą mogli wsiadać za kierownicę od godziny 8:00 do 22:00, co przewiduje rozporządzenie ministra transportu.

Hybrydy też zostaną zakazane przez Unię Europejską? Może zakażą wszystkiego, oprócz autobusu?

Na liście dni, w których nie można prowadzić pojazdów, są głównie święta – Nowy Rok, Wielkanoc, Majówka, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz oczywiście Święta Bożego Narodzenia. We wszystkie te dni obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dop. masie całkowitej pow. 12 ton od 8 rano do 22.

samochód tir zakaz jazdy ciężarówka dni
fot. pixabay

Czy zakaz obejmuje też inne dni?

Nie wolno zapominać o tym, że taki zakaz poruszania obowiązuje również w każdy dzień poprzedzający święta wymienione w rozporządzeniu. Z tym, że akurat wtedy zakaz ten obejmuje godziny od 18:00 do 22:00. Następujący zakaz nie obowiązuje tylko w trzy konkretne dni w roku, czyli w wigilię Bożego Narodzenia – czyli 24 grudnia, w Sylwestra, czyli 20 grudnia oraz 5 grudnia, czyli w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli.

PILNE: Sklep PGG ze zmianami! Węgiel dostępny na nowych zasadach. Tylko 3 tony rocznie!

Kończy się za to powoli inny okres objęty zakazem. Przez całe wakacje pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton nie mogą poruszać się po drogach w piątki od godziny 18 do 22, w soboty od godziny 8 do 14 oraz w niedziele od godziny 8 do 22. Mówiąc wprost – w wakacyjne weekendy większość kierowców ma wolne. Praktycznie cały weekend obwarowany jest bowiem zakazami poruszania się.

To częsty nawyk u kierowców. „Tak uczą do egzaminu”. Nigdy tego nie rób, koszty naprawy są ogromne

Za złamanie zakazu – który oczywiście nie dotyczy konkretnych służb a także konkretnych przewoźników  (w zależności od rodzaju ładunku) – grozi oczywiście mandat. Może on wynieść od 200 do 500 zł. Zdecydowanie więcej może zapłacić firma, która zdecyduje się wysłać kierowcę do pracy w taki dzień. Łącznie kwota kary może wynieść 3500 zł. Wiedzieliście o takich przepisach? Czy w te dni rzeczywiście widujecie na drogach mniej tzw. tirów? A może przepisy kompletnie nie działają?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News