Kierowco, wykonałeś już tę ważną czynność? Jeśli nie – nie zwlekaj – grozi ci nawet 5000 zł grzywna!

Kierowco, wykonałeś już tę ważną czynność? Jeśli nie – nie zwlekaj – grozi ci nawet 5000 zł grzywna!

narodowy spis powszechny grzywna kierowcy kierowco (2)

Podaj dalej

Zdarza się, że często olewamy czynności, które są obowiązkowe. Wydaje nam się, że nic się nie stanie, albo że nikt tego nie zauważy. W niektórych przypadkach grozi za to grzywna. W tym przypadku wynosząca aż 5000 zł!

O co chodzi? Skąd grzywna i jak się na nią narazić? W naszym kraju trwa aktualnie Narodowy Spis Powszechny. To dopiero trzecie takie wydarzenie w tym tysiącleciu, po spisach z roku 2002 i 2011. W jaki sposób się spisać? Można skorzystać ze specjalnej strony internetowej, umówić się z rachmistrzem w domu, w konkretnym miejscu, bądź udzielić mu informacji przez telefon.

narodowy spis powszechny grzywna kierowcy kierowco
fot. pixabay

Narodowy Spis Powszechny trwa od 1 kwietnia tego roku. Zakończy się już wkrótce, bo 30 września. Należy zaznaczyć, że nie można odmówić udziału w spisie – to obowiązek każdego obywatela. Za odmowę grozi grzywna w wysokości 5000 zł. Jeszcze gorzej sprawa wygląda, kiedy podamy nieprawdziwe informacje – tu grozi kara 2 lat więzienia. Na grzywnę narażamy się również odmową rozmowy z rachmistrzem w domu, kiedy ten przyjdzie do nas wykonać spis.

Po co jest spis i na jakie pytania musimy odpowiedzieć?

W spisie musimy podać sporo ważnych informacji. Dokładne dane osoby, miejsce zamieszkania z zaznaczeniem od kiedy mieszka się w danym miejscu, jaki jest stały adres zamieszkania, czy też kto mieszka razem z nami. Należy określi relacje rodzinne, wskazać sposób ogrzewania mieszkania, źródło energii, udzielić informacje na temat wody, ścieków, gazu, właściciela domu itd. Praca, wykształcenie, języki, obywatelstwa itd. To wszystko i jeszcze więcej musimy podać w spisie.

narodowy spis powszechny grzywna kierowcy kierowco
fot. pixabay

Na stronie spis.gov.pl czytamy, że spis, według Encyklopedii PWN, to „podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.”. Pamiętajcie – macie na to czas tylko do 30 września.

Zdjęcia ilustracyjne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News