Kierowco, w tym przypadku stacja paliw nie dla ciebie. Jeśli to zrobisz, grozi ci 10 lat więzienia!

Kierowco, w tym przypadku stacja paliw nie dla ciebie. Jeśli to zrobisz, grozi ci 10 lat więzienia!

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie (4)

Podaj dalej

Rząd planuje wprowadzenie… a dokładniej mówiąc poszerzenie już istniejących przepisów. Czy to możliwe? Tankowanie, stacja paliw – czy taka naturalna rzecz mogłaby doprowadzić do tego, że na 10 lat znajdziesz się w więzieniu?

Co z więzieniem ma wspólnego stacja paliw, czy też jakiś mechanik, stacja kontroli pojazdów itd.? Na pierwszy rzut oka kompletnie nic. Chociaż poczekajcie, bo rząd chce poszerzyć istniejące już przepisy. Nagle to wszystko układa się w jedną całość. Poniekąd jestem w stanie zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi…

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie
fot. pixabay

Istnieje w polskim prawie przepis, który do tej pory nie budził żadnych kontrowersji. Jeśli dana osoba jest dotknięta zakaźną, ciężką chorobą zagrażającą życiu, czy też chorobą weneryczną i wie o tej chorobie, a jednocześnie narazi na zarażenie inną osobę, może trafić do więzienia na 5 lat – informuje portal „Interia”. Widełki tej kary to od 3 miesięcy do 5 lat.

Teraz natomiast rząd planuje poszerzyć ten przepis. To znaczy, zrównać go poniekąd do przypadku, w którym dana osoba wie, że ma wirusa HIV i świadomie naraża drugą osobę na zarażenie. W tym przypadku kara może wynosić 8 lat więzienia, a jeśli dojdzie do zarażenia większej liczby osób, nawet 10 lat więzienia. Ale dalej – co to ma wspólnego z naszym tankowaniem, czy też wizytą na stacji kontroli pojazdów?

fot. pixabay

Przepis obejmuje… tak, tak – dobrze myślicie

Przepis obejmuje też koronawirusa. Tak podaje „Interia”. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, jest to ciężka choroba zakaźna realnie zagrażająca życiu. Więc jeśli już teraz świadomie narażamy kogoś na zarażenie koronawirusem, grozi nam nawet 5 lat więzienia, a w teorii może grozić nawet 10, jeśli przepis wejdzie w życie.

fot. pixabay

Wydaje mi się, że to kolejny przepis, który ma właśnie pomóc rządowi w walce z koronawirusem. To znaczy w ich mniemaniu. Może liczą na to, że o sprawie zrobi się głośno i ludzie się wystraszą. Chociaż kogo tak naprawdę miałoby to dotyczyć? Pewnie tych, którzy mają dodatni wynik testu i mają kwarantannę. Były takie przypadki, że ktoś miał dodatni wynik, było potwierdzone, że jest zarażony i powinien mieć kwarantannę… tymczasem taka osoba swobodnie poruszała się „na wolności”.

„Interia” dodaje jedno ważne zdanie – ściganie ma następować na wniosek pokrzywdzonego. Tutaj tak naprawdę jeśli chodzi o koronawirusa, to przepis może być niemożliwy do wyegzekwowania. Nie da się raczej stwierdzić kto się gdzie zaraził, w jaki sposób, „przez kogo”. Chociaż… mogą wystąpić próby takiego stwierdzania.

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie
fot. pixabay

Jak by to mogło wyglądać?

Dla przykładu – wyszedł ci wynik dodatni. Przekazujesz sanepidowi informację gdzie byłeś w ostatnich kilku dniach. Jedną z pozycji jest stacja kontroli pojazdów. W tej samej stacji kontroli pojazdów pracuje mechanik, który nie przyznał się, że ma wynik dodatni. To samo mogłoby dotyczyć stacji paliw. Pracownik się nie przyznał, a po kontroli sanepidu to wyszło. I automatycznie taka osoba może być narażona na karę nawet 10 lat więzienia. To samo jeśli wyjdzie w jakiś sposób, że zarażona osoba była u mechanika z autem, albo zatankować na stacji – i to od niej wszystko się zaczęło.

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie
fot. pixabay

Oczywiście nadal nie musi to oznaczać, że zaraziła cię akurat tamta osoba. Przykładowo, twoja żona, albo córka mogła „przynieść” wirusa do domu. One przeszły go bezobjawowo i nawet nie wiedziały, ciebie dotknęło trochę bardziej. Jasne, nigdy nie da się w 100% określić kto cię zaraził. Ale – poniekąd rykoszetem – mogą dostać ci, którzy faktycznie powinni siedzieć w domu na kwarantannie, a tego nie robili.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News