Kierowco – w 2023 roku ta opłata rośnie o 900 zł! Nie każdy będzie musiał ją zapłacić – jak uniknąć?

Kierowco – w 2023 roku ta opłata rośnie o 900 zł! Nie każdy będzie musiał ją zapłacić – jak uniknąć?

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023

Podaj dalej

Inflacja sprawia, że z każdym miesiącem w naszym kraju jest coraz drożej. Wyższa będzie również ta opłata dla kierowców od 2023 roku. Nie każdy natomiast będzie musiał tę opłatę zapłacić. Jak jej uniknąć?

Niespodziewana opłata – bardzo nie lubimy takich słów, prawda? Kiedy wydaje się, że wszystko mamy pod kontrolą, mamy doskonale rozplanowany nasz domowy budżet. Wiemy dokładnie ile możemy przeznaczyć pieniędzy i na co. I wtedy okazuje się, że z czymś komuś zalegamy. Przychodzi pismo i trzeba płacić często bardzo duże pieniądze. Czujemy się wtedy tak, jakby ktoś nas oszukał, jakbyśmy zostali wykorzystani. Ale to się zdarza – zazwyczaj przez nasz własny błąd.

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023
Pixabay

Dokładnie tak samo jest w tym przypadku. Jak zaznaczyłem na samym początku – inflacja rośnie. Z każdym miesiącem w naszym kraju jest coraz drożej. A jeśli inflacja rośnie i wszystko dookoła jest droższe, chcemy zarabiać więcej. Chcemy zarabiać więcej i widzi to rząd, który podnosi płacę minimalną, która w 2023 roku wzrośnie dwa razy. A kiedy rośnie płaca minimalna… to rosną też opłaty od niej uzależnione.

Od stycznia średnio będziesz zarabiał 600 zł miesięcznie mniej? Nieprawdopodobne – co to ma być?

Jedną z takich opłat jest kara za brak OC. Już teraz jest ona dosyć wysoka. Za spóźnienie się z wykupem polisy OC do 3 dni kara wynosi 1200 zł. Za spóźnienie pomiędzy 4 a 14 dniami wzrasta ona już do 3010 zł. Zaś za spóźnienie z OC powyżej 14 dni musimy zapłacić 6020 zł. Ale trzeba w tym momencie zaznaczyć – taki stan rzeczy będzie obowiązywał tylko do końca roku. W przyszłym te stawki będą już inne.

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023
Pixabay

Kara za brak OC. Jaka opłata?

Otóż od 1 stycznia do 30 czerwca obowiązywał będzie następujący schemat: za spóźnienie do 3 dni 1350 zł, za spóźnienie pomiędzy 4 a 14 dniami 3380 zł, zaś za spóźnienie powyżej 14 dni 6770 zł. To nadal nic, bo od 1 lipca te stawki znów się zmienią! Za spóźnienie z wykupem OC do 3 dni zapłacimy 1380 zł, między 4 a 14 dniami 3450 zł, zaś za spóźnienie powyżej 14 dni – aż 6900 zł! W przybliżeniu to o 900 zł więcej, niż aktualnie!

Niespodziewana kontrola w domu? Możesz dostać nawet 700 zł kary – dotyczy to każdego?

A trzeba w tym wszystkim podkreślić, że jeszcze więcej zapłacą chociażby właściciele samochodów ciężarowych. Tutaj za spóźnienie z OC powyżej 14 dni po 1 lipca zapłacimy aż 10 350 zł! Dlaczego te kary tak rosną? Odpowiedź jest prosta – bo rośnie płaca minimalna, a to tematy bezpośrednio ze sobą powiązane. Od 1 stycznia minimalna będzie wynosiła 3383 zł, a od 1 lipca 2023 roku 3450 zł. Maksymalna opłata za brak OC dla posiadaczy samochodów osobowych to dwukrotność tej stawki.

Potężna obniżka cen paliw! W kolejnych dniach benzyna będzie po 6,10 zł a diesel po 7,26 zł!

Jak uniknąć płacenia tak wysokiej kary? Proponuję, abyś w tym momencie sięgnął po „kwitek” z ubezpieczenia i upewnił się dokładnie do kiedy obowiązuje twoja polisa OC. A następnie weź telefon i ustaw sobie na nim przypomnienie na 1 tydzień przed końcem trwania polisy. Albo najlepiej 2, albo 3 przypomnienia – tak jak z porannym budzikiem. Jeśli przypomni ci o tym telefon, raczej zdążysz to załatwić w odpowiednim terminie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News