Kierowco, ta czynność w samochodzie jest zabroniona. Możesz dostać nawet 7 tysięcy mandatu!

Kierowco, ta czynność w samochodzie jest zabroniona. Możesz dostać nawet 7 tysięcy mandatu!

kierowco mandat palenie w samochodzie papierosy

Podaj dalej

Kierowco, czy lubisz sobie zapalić papierosa w samochodzie? W wielu krajach ta czynność jest zabroniona. Nawet o tym nie wiesz, a jadąc na wakacje możesz dostać nawet 7 tysięcy złotych mandatu. Gdzie uważać?

Dokładnie całą sprawę z podziałami na kraje opisuje dziś „Autokult”. W większości państw regulacje dotyczą sytuacji, w których w samochodzie znajduje się osoba poniżej 18 roku życia. Czasami jest to 16, albo 15 lat. Wtedy można dostać mandat, ale nie jest on zbyt wysoki. Najczęściej nie przekracza w przeliczeniu 500 zł. Ale kierowco, w niektórych krajach musisz uważać szczególnie.

kierowco mandat palenie w samchodzie papierosy
fot. freepik.com

Przed szereg zdecydowanie wychodzi Grecja. Jeśli w samochodzie podróżuje osoba do 12 roku życia, palenie jest zabronione. Zakaz obowiązuje także w taksówkach – nie tylko kierowcę. I tutaj uwaga – kara może wynieść nawet 7 tysięcy złotych! Ba, oprócz właśnie 1500 euro mandatu, za palenie w samochodzie można tam stracić prawo jazdy na miesiąc.

kierowco mandat palenie w samochodzie papierosy
fot. freepik.com

Nieco więcej można zapłacić także we Włoszech. Z naciskiem na „można”. Wszystko zależy od rodzaju wykroczenia. Tj. ile dziecko ma lat, czy jest w samochodzie kobieta w ciąży itd. I tak cały cennik jest bardzo obszerny, bo zapłacić można mandat od ok. 110 zł, do niemal 2300 zł. Morał z tego jest następujący – jeśli w samochodzie znajduje się osoba niepełnoletnia, nie palimy. Jeśli jest w nim kobieta w ciąży, tak samo. W przeciwnym wypadku możecie palić ile się wam podoba.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News