Kierowco, pamiętaj o tym, aby to zgłosić. Jeśli nie – czeka cię potężna kara – a nawet więzienie

Kierowco, pamiętaj o tym, aby to zgłosić. Jeśli nie – czeka cię potężna kara – a nawet więzienie

rower hulajnoga alternatywa oszczędność drogie paliwo

Podaj dalej

Kierowcy bardzo często zapominają o tym, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy. W jednym miejscu dana rzecz – nawet jej posiadanie – może być legalne, w drugim nie. Mandat, wysoka kara… nawet więzienie.

Przekraczając granice różnych krajów należy pamiętać o tym, że obowiązują tam inne przepisy. Wszyscy wiemy np. o tym, że różni się wyposażenie obowiązkowe samochodu. Gdzieś koło zapasowe i apteczka są obowiązkowe, gdzieś nie. Gdzieś trzeba mieć trójkąt i gaśnicę, a gdzieś nie itd. Kara, mandat, nawet więzienie – trzeba pamiętać też o tym, co gdzie wwozimy.

granica przekroczenie przewożenie pamiątki kara więzienie mandat akcyza
fot. pixabay

Temat jest poruszany zazwyczaj przy okazji jakichś egzotycznych wycieczek. Lubimy zabrać sobie piasek, muszelkę, kawałki jakiegoś drzewa, kory – jako pamiątkę. Nie wiemy o tym, co na danym terenie może być chronione. Próba wywiezienia tego z kraju może zakończyć się potężnym mandatem. To samo dotyczy różnych lekarstw, medykamentów, zwierząt, czy roślin pod ochroną.

Ludzie nie wiedzą, że można to zrobić na parkingu. To wręcz obowiązek – musisz tak zareagować!

Jadąc na wakacje sprawdźmy w internecie, co można ze sobą zabrać jako pamiątkę, a co nie. To pozwoli nam uniknąć surowych konsekwencji. Jeszcze innym tematem są narkotyki. Posiadanie i próba przekroczenia granicy z nielegalnymi substancjami może się zakończyć nie karą, a więzieniem… a w niektórych krajach nawet karą śmierci – podaje „Interia”.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Należy również pamiętać o tym, co podlega akcyzie. Np. przekraczając zewnętrzne granice Unii Europejskiej bądź strefy Schengen musimy zgłosić, jeśli przewozimy towary o wartości pow. 300 euro. Akcyzie podlegają papierosy, alkohole i inne różnego rodzaju „prezenty”.

Źródło: „Interia”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News