Kierowco, mieszkasz w tym regionie Polski? Uważaj! Dziś czekają cię potężne opady śniegu!

Kierowco, mieszkasz w tym regionie Polski? Uważaj! Dziś czekają cię potężne opady śniegu!

opady śnieg kierowcy drogi polska (2)

Podaj dalej

Meteorolodzy podkreślają, że w wielu regionach Polski wystąpią dziś potężne opady śniegu. Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców wielu województw. Na co szczególnie należy uważać w takich warunkach? Zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie.

Potężne opady śniegu wystąpią dziś praktycznie w całej wschodniej części Polski. Elbląg, Suwałki, Olsztyn, Białystok, Warszawa, Kielce, Rzeszów, Kraków, Katowice i obszerne okolice wokół tych miast będą dziś pokryte śniegiem. Niemal cała wschodnia połowa naszego kraju będzie dziś narażona na potężne opady. Mogą one stanowić bardzo duże problemy dla zmotoryzowanych.

opady śnieg kierowcy drogi polska
fot. pixabay

Według ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, których cytuje „Interia”, opady będą mieszały się z deszczem ze śniegiem oraz z marznącym deszczem. Nie trzeba w tym momencie dodawać, jakie to może mieć konsekwencje dla kierowców. Bez względu na wszystko, możemy się dziś spodziewać wyjątkowo oblodzonych dróg. Trzeba zwrócić na to uwagę wsiadając za kierownicę.

Jeśli chodzi o temperatury, to praktycznie w całym kraju powinno być w okolicach zera stopni Celsjusza, bądź poniżej tej wartości. Dobra informacja jest taka, że nie należy się spodziewać dużych podmuchów wiatru. IMGW wydało już alerty ostrzegające mieszkańców wszystkich zagrożonych regionów. Jak przygotować się na opady śniegu i jak zachowywać się, kiedy mamy do czynienia z oblodzoną drogą?

fot. pixabay

Istnieje kilka zasad…

Warto pamiętać o tym, że nasz samochód trzeba przede wszystkim odśnieżyć. Należy zrobić to starannie i dokładnie. Za niechlujnie odśnieżone auto grozi nam łączny mandat w wysokości 600 zł. Podczas takiego odśnieżania musimy pamiętać oczywiście o szybach, lampach, tablicach rejestracyjnych, ale również… dachu! O tym wiele osób zapomina, natomiast z zalegającym śniegiem na dachu jeździć nie możemy. Ten może być zamrożony i podczas jazdy oderwać się. W locie może trafić w samochód jadący za nami. Nie trzeba dodawać, co wtedy mogłoby się wydarzyć.

Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o nasz samochód. Istotne jest m.in. to, aby na bieżąco uzupełniać zbiornik płynu do spryskiwaczy. Oczywiście płynem zimowym. Jazda mokrą drogą po opadach za tirem może sprawić, że nasza szyba w ułamku sekundy jest cała brudna. Warto mieć też na uwadze, że w zimie zwiększa się prawdopodobieństwo rozładowania akumulatora. Jeśli chcecie mieć spokój, najlepiej jest sprawdzić jego żywotność. Jeśli jest już „zmęczony”, warto go wymienić, aby w żadnej chwili was to nie zaskoczyło.

opady śnieg kierowcy drogi polska
fot. pixabay

Kiedy jedziemy drogą i nasilają się opady, wielu z nas może się zestresować. Oczywiście kiedy znajdujemy się na drodze ekspresowej, bądź autostradzie, nie mamy prawa zatrzymać się na pasie awaryjnym. Nie mówiąc w ogóle o żadnym innym miejscu. Mamy obowiązek ograniczyć prędkość do bezpiecznych wartości i kontynuować jazdę. Jeśli ktoś się obawia, to zaleca się zjazd z trasy przy najbliższej okazji i poszukanie odpowiedniego miejsca do zatrzymania. Jadąc po śniegu pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, staramy się nie hamować gwałtownie, szczególnie w zakrętach. Za wszelką cenę staramy się nie dopuścić do zablokowania kół. Oczywiście przy tym wszystkim wskazana jest redukcja prędkości.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News