Kierowco, korzystasz z takiej aplikacji? Policja będzie bezlitosna. Wysoki mandat, a nawet odebranie uprawnień

Kierowco, korzystasz z takiej aplikacji? Policja będzie bezlitosna. Wysoki mandat, a nawet odebranie uprawnień

internet odliczenie dla domu i samochodu

Podaj dalej

Na co dzień korzystamy z dziesiątek aplikacji. Również kierowcy bez kilku z nich nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. Powiedzmy tutaj chociażby o Google Maps, albo o Yanosiku. To nie tylko nawigacja, ale też ostrzeżenie. Na przykład przed korkami na drodze, remontami drogowymi, patrolami policji i fotoradarami. Ale dostać za korzystanie z aplikacji mandat, a nawet stracić uprawnienia?

Oczywiście nie chodzi tutaj o korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Wydaje się, że o tym wie każdy. Nikt nie ukarze nas za to, że mamy włączone Google Maps, ani Yanosika. Z nawigacji korzystamy codziennie. Nie tylko po to, aby szybko i sprawnie dojechać do celu. Ale też po to, aby nie dostać mandatu. Aplikacja ostrzega nas gdzie ustawił się patrol policji, gdzie znajduje się fotoradar… ale też gdzie są remonty drogowe i korki oraz jak można je sprawnie ominąć. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości.

alkohol mandat prawo jazdy uprawnienia telefon aplikacja strona internetowa policja
fot. pixabay

Naturalnie nie możemy zmieniać ustawień nawigacji na telefonie w trakcie jazdy. To jest oczywiście niezgodne z przepisami. Co prawda istnieje przepis mówiący o tym, że korzystanie z telefonu jest zabronione wyłącznie wtedy, kiedy wymaga trzymania urządzenia w ręku. Natomiast nawet jeśli korzystamy z telefonu w inny sposób – taki nie wymagający trzymania go w ręku – i tak możemy dostać mandat. Chociażby za to, że nie zachowujemy na drodze ostrożności – przepis gotowy.

Zmiana przepisów! Policja przestała odbierać prawo jazdy?! Co teraz, jeśli przekroczysz prędkość o 50 km/h?

Ale nie o tym teraz. Czy istnieje jeszcze inna możliwość, aby korzystanie z aplikacji na telefonie, albo strony internetowej sprowadziło na nas mandat? Otóż okazuje się, że tak. Co gorsza, kierowcy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Powierzają swoje bezpieczeństwo, zdrowie, życie i uprawnienia telefonowi. O co dokładnie tutaj chodzi i dlaczego możemy stracić za to nasze prawo jazdy? Kwestia w zasadzie jest oczywista, chociaż dla niektórych wciąż zbyt trudna do zrozumienia.

alkohol mandat prawo jazdy uprawnienia telefon aplikacja strona internetowa policja
fot. pixabay

Nigdy tego nie rób…

Z takich aplikacji i stron korzystamy najczęściej… o poranku po imprezie zakrapianej alkoholem. Kierowca nie jest pewny i… korzysta z „wirtualnych alkomatów”. Wpisuje się tam kilka podstawowych informacji, jak wzrost, waga, wiek, ilość i rodzaj wypitego alkoholu oraz to, czy piliśmy na pusty, pełny, czy pół-pełny żołądek. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to zdecydowanie za mało informacji do określenia realnego stężenia alkoholu w naszym organizmie. Zresztą – żaden algorytm nigdy tego nie oceni – nawet gdyby miał jeszcze więcej informacji.

Policja sprawdza opony. Muszą być zimowe – inaczej dostaniesz bardzo wysoki mandat. Na co jeszcze uważać?

Internetowe kalkulatory działają na zasadzie jakiejś matematycznej reguły. Według jednego możesz prowadzić, według drugiego zabiorą ci prawo jazdy. Liczy się przecież jeszcze chociażby samopoczucie, kondycja fizyczna, tempo picia i tak dalej. Tak naprawdę wpływ ma na to wszystko i żaden internetowy kalkulator nigdy tego nie uwzględni. A nawet jeśli to uwzględni, to się pomyli – bo każdy organizm jest inny. Korzystanie z takiej aplikacji, strony internetowej, można potraktować wyłącznie w kategoriach ciekawostki.

Straż Miejska zwiększa liczbę kontroli. Chcą zobaczyć twój piec i opał. Czy musisz wpuścić ich do domu?

Nie możemy temu absolutnie nigdy w pełni uwierzyć, ani zaufać, bo możliwym jest, że nie tylko dostaniemy mandat, ale stracimy też prawo jazdy. Jeśli wiesz, że będziesz musiał gdzieś jechać rano, to najlepiej nie pij w ogóle. Jeśli mimo wszystko się napiłeś, to należy skorzystać z alkomatu. Zawsze warto posiadać taki alkomat w domu. Jeśli zaś go nie posiadasz, zawsze można udać się na posterunek policji i tam wykonać takie badanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News