Kierowco, kara wzrosła do 7 tysięcy złotych! Pamiętasz o tym obowiązku? Jeśli nie, masz problem…

Kierowco, kara wzrosła do 7 tysięcy złotych! Pamiętasz o tym obowiązku? Jeśli nie, masz problem…

mandat kierowcy badanie techniczne

Podaj dalej

Jakie są obowiązki każdego kierowcy? Takich obowiązków można by wymienić naprawdę sporo. Zaniedbanie jednych będzie oznaczało mandat, albo grzywnę. Zaniedbanie innych usunięcie pojazdu z drogi, a nawet jego przepadek. Jaka kara grozi w tym konkretnym przypadku? Kierowcy bardzo często o tym zapominają. Niestety. Takie zapominalstwo oznacza surowe konsekwencje…

Z dniem 1 stycznia 2023 roku w naszym kraju obowiązywać zaczęła nowa stawka minimalnej krajowej. Wynosi ona w tym momencie 3490 zł i jest o 480 zł wyższa od poprzedniej stawki, obowiązującej jeszcze w 2022 roku. Dla wielu osób to oczywiście powód do radości. Są bowiem w naszym kraju właśnie osoby pracujące za minimalną krajową. Więc dla nich jest to doskonała informacja. Nagle „dostali” podwyżkę o prawie 500 zł miesięcznie. Robi wrażenie, prawda? Każdy chciałby dostać taką podwyżkę.

ubezpieczenie oc kara brak ubezpieczenia
fot. pixabay

Natomiast nie dla wszystkich musi to być dobra informacja. Na przykład dla kierowców. Oni w pewnym sensie nie chcieliby już żadnej podwyżki minimalnej krajowej. A to dlaczego? Jednym z tych obowiązków kierowcy jest bowiem ubezpieczenie samochodu. Polisę OC zawieramy najczęściej na rok – z różnymi rodzajami i okresami spłaty. Kiedy ubezpieczenie się kończy, należy go przedłużyć. W ubezpieczeniu nie może być absolutnie żadnych przerw. I jaki to ma związek z minimalną krajową?

Samochód używany z Niemiec? Nigdy więcej! Polacy są w szoku, nigdy wcześniej nie było tak źle

Minimalna krajowa wpływa bowiem bezpośrednio na wysokość kary za brak OC. Jeśli spóźnisz się z przedłużeniem ubezpieczenia, czeka na ciebie wysoka kara. Wyższa, niż jeszcze w ubiegłym roku. I właśnie tutaj fundamentalną rolę odgrywa minimalna krajowa. Otóż za najkrótsze spóźnienie, do 3 dni, zapłacimy już 1400 zł. W przypadku przerwy w OC pomiędzy 4 a 14 dniami kara będzie już wynosiła dokładnie tyle samo, co minimalna krajowa, czyli 3490 zł. Jeśli ktoś z was spóźni się z przedłużeniem OC o ponad 14 dni, zapłaci dwukrotność tej stawki, czyli dokładnie 6980 zł. Bez mała 7 tysięcy złotych!

ubezpieczenie oc kara brak ubezpieczenia
Pixabay

Kara za brak OC w 2023 roku

Oczywiście należy tutaj od razu podkreślić, że 1 lipca minimalna krajowa po raz kolejny się zmieni – tym razem wzrośnie do 3600 zł. I znowu – dla pracujących na minimalnej krajowej jest to dobra informacja, bo będą zarabiali więcej pieniędzy. Ale dla tych, którzy zanotują przerwę w OC swojego samochodu, to zła informacja. Od 1 lipca najmniejsze spóźnienie będzie już oznaczało 1440 zł. Jeśli przerwa wyniesie od 4 do 14 dni, zapłacimy 3600 zł, zaś za przerwę wynoszącą ponad 14 kara wyniesie 7200 zł.

Posiadasz samochód tej marki? Przygotuj się na kontrolę policji. To one są najczęściej zatrzymywane

Z badań wynika, że nawet 120 tysięcy kierowców w naszym kraju jeździ bez ważnej polisy OC. Możesz mieć pewność, że jakiś samochód mijający cię codziennie w drodze do pracy nie ma ważnego OC. Wiele zależy od tego, kiedy danej osobie – właścicielowi pojazdu – się o tym przypomni? Jeśli przypomni mu się do 3 dni, kara nie będzie aż tak bolesna. Ale jeśli przypomni mu się po ponad 2 tygodniach, to zapłaci 7 tysięcy złotych kary. Nie wszyscy kierowcy mają tego świadomość.

Widzisz taki przejazd kolejowy? Musisz być świadomy zagrożenia. Lepiej poszukać innej drogi?

Wszystkim wam polecam dokładnie to samo, co i ja sam zrobiłem. Mianowicie, zajrzyjcie na wasz kwitek z ubezpieczalni. Sprawdźcie, do kiedy macie ważną polisę OC. Następnie w telefonie ustawcie sobie przypomnienie, powiedzmy – na tydzień przed końcem polisy. Tydzień przed końcem telefon przypomni wam o całej sytuacji i wtedy na pewno nie zapomnicie o tym, że trzeba przedłużyć polisę. W ten sposób można zaoszczędzić 7 tysięcy złotych. Chyba warto, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News