Kierowco, jeśli to zrobisz, grozi ci potworna kara finansowa! Rewolucyjne zmiany w prawie – zobacz

Kierowco, jeśli to zrobisz, grozi ci potworna kara finansowa! Rewolucyjne zmiany w prawie – zobacz

kara finansowa pijany kierowca zmiana w przepisach

Podaj dalej

Wielkimi krokami zbliżają się rewolucyjne zmiany w prawie. Kierowcy, który złamie przepisy, grozi wręcz potworna kara. I wiecie co? Bardzo dobrze! Na takie przepisy chyba wszyscy czekaliśmy – to był… i nadal jest palący problem na polskich drogach.

Co uważacie za największą patologię polskich dróg? Odpowiedzi w tym momencie może być co najmniej kilka. Piraci drogowi to jedna z nich. Ci, którzy prześmiewczo twierdzą, że jeżdżą szybko, ale bezpiecznie. Jednocześnie na co drugim zakręcie przesadzają i często przekraczają limit. „Szybko, ale bezpiecznie”, a później pojawiają się klepsydry. Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków w naszym kraju. Jaka na to kara?

kara finansowa pijany kierowca zmiana w przepisach
fot. pixabay

Inną patologią są drogowi agresorzy. Ci, którzy zajeżdżają drogę innym, później machają łapami, wychodzą z auta, próbują komuś wytłumaczyć co robią źle. Królowie lewego pasa denerwują równie mocno. Przykładów drogowych patologii jest mnóstwo. Ale chyba największą są… pijani kierowcy – oczywiście, że tak. Coś, czego na polskich drogach jest od groma. I niestety – nic na nich nie działa. Problem tylko się pogłębia.

Z tego względu nowe przepisy, zmiany w prawie, mogą być i zapewne będą rewolucyjne. Nie powinno być absolutnie żadnej osoby, która by to kwestionowała. Nie może być takiej osoby, bo mówimy o pijanych kierowcach! O osobach skrajnie nieodpowiedzialnych, które swoim zachowaniem ryzykują życie nie tylko swoje, ale również innych. Pomyśl, że taki pijany kierowca nie ma kontroli nad tym, co robi. I pomyśl, że trafia na kogoś z twojej rodziny na chodniku. Nie ma tu absolutnie żadnego usprawiedliwienia.

fot. pixabay

Kara będzie potworna. Będzie… właściwa? Czy może wciąż zbyt łagodna.

Według projektu przepisów każdy kierowca, który zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu z zawartością alkoholu minimum 1,5 promila we krwi, straci swój samochód. Każdy – bez wyjątku. Taka osoba nie musi nawet spowodować wypadku. Wystarczy kontrola policji – masz 1,5 promila albo więcej – następuje konfiskata pojazdu. W tym momencie można by dyskutować, czy to odpowiedni przepis? Czy może nie powinno to obowiązywać już przy 1 promilu? Albo przy 0,5? Kwestia sporna, która w przyszłości może być zmieniana…

kara finansowa pijany kierowca zmiana w przepisach
fot. pixabay

Natomiast 1,5 promila to już rażące przekroczenie przepisów. Być może zastosowano bufor i uznano, że do 1,5 promila wystarczy, kiedy kierowca straci prawo jazdy. Mniejsza z tym – konfiskata pojazdu wkrótce stanie się czymś normalnym. Ten bufor nie obowiązuje, kiedy pijana osoba spowoduje katastrofę w ruchu lądowym, sprowadzi niebezpieczeństwo takiej katastrofy, bądź doprowadzi do wypadku. W tym przypadku konfiskata pojazdu następuje nawet poniżej 1,5 promila – w każdym przypadku, kiedy osoba jest w stanie nietrzeźwości – informuje „Interia”.

Samochód straci też pijany kierowca-recydywista. Również stężenie alkoholu nie będzie tu istotne. Co wtedy, kiedy pijany kierowca nie jest właścicielem samochodu? Zapłaci równowartość pojazdu. A to oznacza, że grozi mu potworna kara. Jeśli samochód jest warty 150 tysięcy złotych, kierowca właśnie taką karę będzie musiał zapłacić. Będzie tu przyjmowana średnia wartość rynkowa pojazdu. W przypadku kierowcy zawodowego, który jedzie pijany samochodem należącym do pracodawcy, będzie groziła kara co najmniej 5 tysięcy złotych.

I co? Czy te przepisy w końcu zmienią podejście do tematu? W końcu pijana osoba wystraszy się wsiąść za kółko?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News