Kiedyś te monety w domu mieli wszyscy. Lepiej poszukaj – teraz są warte nawet 24 tysiące złotych!

Kiedyś te monety w domu mieli wszyscy. Lepiej poszukaj – teraz są warte nawet 24 tysiące złotych!

monety moneta 10 groszy wartość kolekcjonerska fortuna

Podaj dalej

Być może pamiętacie takie sytuacje z dzieciństwa, w których ktoś mówił wam – zostaw to, schowaj, kiedyś będzie mnóstwo warte. Są takie sytuacje, w których coś po latach nabiera wartości kolekcjonerskiej. Ale w tym samym momencie tysiące innych rzeczy po prostu bezpowrotnie tracą wartość. Jak jest w tym przypadku? Kiedyś te monety w domu mieli wszyscy. Teraz są warte nawet 24 tysiące złotych.

Czy macie w domu schowane stare monety? Być może ktoś kiedyś wam powiedział, aby je zatrzymać. Nigdzie ich nie wyrzucać, nic z nimi nie robić, bo kiedyś będą miały ogromną wartość. Podejrzewam, że większość osób po usłyszeniu takich informacji machnie na to ręką i zrobi porządek ze starymi pieniędzmi. Ale niektórzy rzeczywiście chomikują stare banknoty i monety latami i liczą na to, że w końcu się opłaci. Takie rzeczy przecież bardzo lubią w pewnym momencie nabierać wartości kolekcjonerskiej.

monety moneta 10 groszy wartość kolekcjonerska fortuna
fot. pixabay

Nie tak dawno temu przytoczyłem państwu historię Fiata 126p. Samochodu, o którym krążyły dowcipy mówiące o tym, że wystarczy go zatankować, aby podwoić jego wartość. Był taki moment, w którym „Malucha” można było kupić za 50, albo 100 zł – ewentualnie za parę butelek wysokoprocentowego trunku. Mówiąc wprost – te auta zalegały gdzieś w szopach i garażach i były do kupienia niemal za darmo. Aktualnie ceny Fiatów 126p na aukcjach dochodzą do 80, a nawet 100 tysięcy złotych!

W Polsce jest drożej, niż w Niemczech? Kuriozalne dane, po których złapiesz się za głowę. To absurd

Banknoty, czy monety, też zawsze w pewnym momencie stają się niemal bezwartościowe. Zostają przecież wycofane z obiegu, więc są na dobrą sprawę śmieciem, który po prostu zalega w domu i nie przedstawia żadnej wartości. Aż do momentu, w którym danym banknotem, czy monetą, zaczynają interesować się kolekcjonerzy. Nagle zalegająca gdzieś na strychu moneta nie jest już śmieciem… a przedmiotem pożądania, za który można dostać naprawdę mnóstwo pieniędzy.

monety moneta 10 groszy wartość kolekcjonerska fortuna
fot. pixabay

Masz taką monetę?

W tym konkretnym przypadku chodzi o 10-groszową monetę z 1973 roku. Jak podaje serwis „o2”, jest to najrzadsza i jednocześnie najsłynniejsza moneta obiegowa z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wartości nadaje jej m.in. fakt, że pod szponami orła, gdzie zazwyczaj wybite są litery „MW”, w tym przypadku mamy puste pole. Eksperci podają, że jeszcze w 2015 roku wartość takiej monety szacowano na około 7-8 tysięcy złotych. „Business Insider” podaje, że aktualnie można za nią dostać… ponad 24 tysiące złotych.

Nowe przepisy są już gotowe? Kierowcy będą tracić za to prawo jazdy? Najwyższa pora na reakcję

Jeśli więc masz gdzieś schowane stare banknoty i monety, to warto tam zajrzeć. Kto wie, być może trzymasz w domu „naście”, albo i „dziesiąt” tysięcy złotych, które tylko czekają na spieniężenie. Pamiętacie – na pewno ktoś starszy mówił wam – schowaj, kiedyś to będzie miało ogromną wartość. Wystarczyło posłuchać… i mieć na tyle szczęścia, aby w zbiorach znalazła się akurat ta pożądana moneta, albo banknot.

Komisja Europejska znów zmienia przepisy! To są fatalne wiadomości. Będzie tylko coraz drożej

Oczywiście każdy z was może zadać sobie teraz pytanie, czy w przypadku posiadania takiej monety, bądź banknotu, warto sprzedawać od razu. W przypadku naszej 10-groszówki z 1973 roku cena na przestrzeni 8 lat miała wzrosnąć o ponad 16 tysięcy złotych i według ekspertów będzie rosła nadal. Nigdy w takim przypadku tak naprawdę nie wiadomo, kiedy jest odpowiedni czas na sprzedaż i spieniężenie naszych „skarbów”. Równie dobrze wartość może rosnąć… a równie dobrze może zacząć spadać – trochę jak z samochodami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News