Kiedy idzie burza, odłącz sprzęt od zasilania. Fakt, czy mit? Ty też całe życie robiłeś to źle?

Kiedy idzie burza, odłącz sprzęt od zasilania. Fakt, czy mit? Ty też całe życie robiłeś to źle?

burza sprzęt wyładowanie elektronika

Podaj dalej

Burza a sprzęt elektroniczny… Wiele osób wciąż zastanawia się, czy odłączenie sprzętu od zasilania jest w ogóle potrzebne, czy to jakiś stary, wykreowany przez rodziców, albo dziadków mit. Jak jest naprawdę?

Czy burza, a dokładniej wyładowanie może uszkodzić sprzęt elektroniczny w naszym domu? Pamiętacie? Zawsze kiedy burza była stosunkowo blisko domu, wyłączało się sprzęty elektroniczne z zasilania. To miało uchronić ten sprzęt przed zniszczeniem. „Odłącz od prądu, bo się spali” – brzmiało zdanie klucz.

burza sprzęt wyładowanie elektronika
fot. pixabay

Fakt, czy mit? Odłączenie od zasilania jest istotne, czy to bzdura? Otóż okazuje się, że w większości przypadków odłączenie sprzętu od sieci jest JEDYNYM sposobem na uchronienie go przed burzą – podaje serwis „gadzetomania.pl”. Dotyczy to szczególnie starszych domów, a już na pewno zbudowanych w ubiegłym stuleciu, bez żadnej ochrony przeciwprzepięciowej.

PILNE: W Polsce wyłączany jest prąd! Skąd biorą się te przerwy, skąd blackout? Jak sobie poradzić?

Natomiast w nowszych budynkach obowiązuje podobna zasada. Tu oczywiście ograniczniki przepięć już mogą występować i ochrona jest – podaje „gadzetomania.pl”. Natomiast koniec końców taka ochrona może nie spełnić swojej roli. Zatem okazuje się, że jedynym sposobem na 100% zabezpieczenie sprzętu przed skutkami burzy, będzie odpięcie go od sieci.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News