Kara wynosi 6 tysięcy złotych. Kierowcy są w szoku, kiedy dostają to pismo. Pytają, jak to możliwe?

Kara wynosi 6 tysięcy złotych. Kierowcy są w szoku, kiedy dostają to pismo. Pytają, jak to możliwe?

brak oc kara 2022

Podaj dalej

Czasami wydaje nam się, że są przepisy oczywiste, które znają wszyscy. Ale później nagle kierowcy dostają takie pismo i są w szoku. Jak to możliwe – pytają. Kara w tym przypadku sięga 6 tysięcy złotych. Czy to normalne?

Dwie czynności, które zawsze trzeba wykonać przy samochodzie, co roku? Na to pytanie większość kierowców doskonale zna odpowiedź. Trzeba zrobić badanie techniczne, czyli tzw. przegląd oraz zapłacić ubezpieczenie OC. Raczej każdy z nas wie o co chodzi. Z tym, że nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, co grozi za brak tego ubezpieczenia OC zapłaconego w terminie. Kara, którą trzeba później zapłacić, dla wielu jest absolutnym szokiem.

brak oc kara 2022
fot. pixabay

Mam wrażenie, że kiedyś w Polsce krążyło – a być może krąży nadal – takie przeświadczenie, że z opłatami można się spóźniać do woli. Rachunki? A – OK, zapłacę za tydzień. Ludzie płacili dopiero wtedy, kiedy przychodziło jakieś ponaglenie. Przegląd techniczny? A – niby do dzisiaj, ale to nic. Pojadę w przyszłym tygodniu, przecież nic się nie stanie. Każdy przecież może sobie ot tak zapomnieć, no nie?

Alkomat uruchomi silnik? Jeśli będziesz pod wpływem alkoholu, samochód nie odpali…

No właśnie nie… I tacy spóźnialscy doznają potem szoku, bo kary chociażby za brak OC są potworne. I należy tutaj podkreślić, że to nie jest tak, że najpierw musi zatrzymać cię policja i dopiero wtedy oni coś sprawdzą w swoim systemie i dostaniesz karę. Nic z tych rzeczy. System automatycznie, sam wykryje, że nie masz ważnego OC. I możesz być pewny, że jeśli już dostaniesz pismo, to wymiar kary będzie maksymalny.

brak oc kara 2022
fot. pixabay

Kara za brak OC. Ile w 2022 roku?

W przypadku samochodu osobowego za spóźnienie do 3 dni kara wynosi 1200 zł. Jeśli spóźnisz się z OC od 4 do 14 dni, kara wzrasta do 3010 zł. Wreszcie, za spóźnienie z OC powyżej 14 dni zapłacisz 6020 zł. I wierzcie albo nie, ale mnóstwo ludzi się na to łapie. Dla mnie po części wynika to z niechlujstwa. Nie potrafię zrozumieć jak można ot tak „zapomnieć” o ubezpieczeniu. Tym bardziej w tych czasach, kiedy przychodzą przypomnienia SMS, dostajesz listy z ubezpieczalni itd.

Policyjny dron w akcji. W tych miejscach uważaj – tam możesz narazić się na wysoki mandat!

Niektórzy zapominają, nie sprawdzają tego, nie kontrolują… a potem płacą i płaczą, kiedy trzeba zapłacić 6 tysięcy złotych kary. A w przypadku samochodów ciężarowych jest to nawet więcej. Tu za spóźnienie do 3 dni kara wynosi 1810 zł, między 4 a 14 dni 4520 zł, zaś za spóźnienie powyżej 14 dni aż 9030 zł. W przypadku pozostałych pojazdów za brak OC powyżej 14 dni grozi „zaledwie” 1000 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Mam dla was wszystkich dobrą radę. Sięgnijcie teraz do portfela, do dowodu rejestracyjnego – tam, gdzie macie schowany „listek” z ubezpieczalni. Prześledźcie go i znajdźcie datę – do kiedy ważna jest wasza polisa OC. Zapamiętajcie tę datę i ustawcie sobie powiadomienie w telefonie na tydzień wcześniej. Po prostu, ustawcie sobie tę datę w kalendarzu z opisem. Tydzień przed końcem OC dostaniesz przypomnienie z własnego telefonu. Jeśli go zignorujesz… no cóż. Konsekwencje będą kosztowne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News