Już w czerwcu benzyna po 8 zł za litr? Diesel z kolei poniżej 7 zł? Kto by pomyślał jeszcze miesiąc temu…

Już w czerwcu benzyna po 8 zł za litr? Diesel z kolei poniżej 7 zł? Kto by pomyślał jeszcze miesiąc temu…

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Przypominacie sobie jakie nastroje panowały w naszym kraju jeszcze miesiąc temu? Benzyna była o złotówkę tańsza, niż diesel. Teraz realnie Pb95 przekroczyła poziom cenowy ON. Takiego obrotu spraw mało kto się chyba spodziewał.

Wczoraj na portalu „e-petrol” opublikowano notowanie średnich cen paliw w Polsce. Benzyna 95-oktanowa dobiła do poziomu 7,23 zł, zaś diesel potaniał do bariery 7,25 zł. Patrząc realnie i biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów, gdyby zrobić takie zestawienie dzisiaj, Pb95 byłaby już droższa, niż ON. Zachowując wszelakie proporcje dziś za benzynę trzeba już płacić średnio 7,26 zł, zaś za diesla 7,23 zł.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – shangarey

Kto by pomyślał jeszcze miesiąc temu, że dojdzie do takiej sytuacji. Kto by powiedział, że jazda dieslem nagle będzie tańsza, niż jazda benzyniakiem. Przecież jeszcze miesiąc temu olej napędowy był droższy o złotówkę. I nic, podkreślam nic, nie wskazywało na to, aby ten stan rzeczy mógł się zmienić. Tymczasem, z dnia na dzień ceny w rafineriach wykonały fikołka. Benzyna zaczęła mocno drożeć, diesel wręcz przeciwnie – potaniał.

Problem nawet dla 3,5 miliona kierowców. Skończy się LPG, a oni zostaną z dnia na dzień uziemieni?

Jeszcze na moment zatrzymując się przy środowej cenie benzyny. 7,23 zł za litr. Oznacza to, że zaobserwowaliśmy podwyżkę ceny Pb95 o 74 GROSZE na przestrzeni zaledwie 3 TYGODNI. To daje średnio, w przybliżeniu, 25 groszy na tydzień. A to prowadzi już do mojej „ulubionej” zabawy, która zawsze kończy się tak samo – sprawia, że tracę humor. Jeśli takie wzrosty zostałyby utrzymane, kiedy benzyna kosztowałaby 8 zł za litr?

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Pesymistyczny wariant…

W pesymistycznym wariancie i przy zachowaniu aktualnego tempa wzrostu cen benzyny, osiągnęłaby ona pułap 8 zł za litr już w okolicach 10 czerwca. Z drugiej strony, przy zachowaniu tempa spadkowego diesla, on może tego 10 czerwca kosztować już poniżej 7 zł za litr. Oczywiście to wyłącznie matematyczna zabawa. Do tego czasu trendy na rynku ropy i w rafineriach mogą się zmienić co najmniej ze trzy razy.

PILNE: Benzyna podrożała w tydzień o 36 groszy! Zobacz, ile teraz kosztują paliwa w Polsce

Najgorsze jest to, że teoretycznie o barierze 8 zł mówi się już głośno i mówią o niej sami eksperci. Z tym, że bardziej jest tu wymieniany inny miesiąc – lipiec. Według jednych ceny paliw mogą tam zawędrować w naturalny sposób, samoistnie. Według innych bariera 8 zł za litr może zostać przekroczona wyłącznie w przypadku, gdyby rząd nie zdecydował się na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście taki scenariusz jest bardzo mocno optymistyczny. Skoro benzyna aktualnie kosztuje 7,23 zł za litr i w przeciągu trzech tygodni podrożała o 74 grosze… To wybaczcie, ale na ten moment daleko mi do optymistycznych nastrojów. Na ten moment bardziej to wygląda tak, że siłą rozpędu za benzynę tak czy inaczej za moment będziemy płacić 8 zł. I to nawet przy utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News