Już jutro benzyna może kosztować 4,57 zł a diesel 5,41 zł? LPG nawet za 2,55 zł? To możliwe – teoretycznie

Już jutro benzyna może kosztować 4,57 zł a diesel 5,41 zł? LPG nawet za 2,55 zł? To możliwe – teoretycznie

paliwo plus pieniądze świadczenie

Podaj dalej

Już jutro benzyna mogłaby kosztować 4,57 zł a diesel 5,41 zł. LPG byłoby dostępne nawet za 2,55 zl. Od takich cen dzieli nas wyłącznie jedna – niby prosta, ale zarazem niezwykle trudna decyzja. Decyzja, której nikt nie odważy się podjąć.

Z czego składa się cena paliwa na stacji? Wiecie o co chodzi – benzyna kosztuje teraz grubo ponad 6 zł, diesel ponad 7 zł, a LPG zbliża się do bariery 4 zł. Ale nie płacimy w tej cenie wyłącznie za samo paliwo. Pełno jest dookoła różnych podatków. Paliwo to jedno, ale potem jest jeszcze VAT, akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna. Jak dużą część ceny to stanowi?

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Na początek benzyna 95-oktanowa. Sama cena paliwa, cena hurtowa w rafinerii, to nieco ponad 68%, dokładnie 4,57 zł za litr. Resztę stanowią podatki. Aż 1,41 zł to akcyza, 0,49 zł to VAT. Jeśli chodzi o diesel, samo paliwo stanowi 72,4% ceny, dokładnie 5,41 zł. Tu akcyza to 1,10 zł a VAT 0,55 zł. W przypadku LPG paliwo to 69,1% czyli 2,55 zł. Tu podatki nie stanowią aż tak dużej części, ale występuje marża – średnio 14,9% czyli 0,55 zł.

PILNE: Diesel w tydzień podrożał o 21 groszy! Tyle kosztuje teraz ON, benzyna i LPG. Masakra!

Czysto teoretycznie, już jutro benzyna mogłaby kosztować 4,57 zł, diesel 5,41 zł a LPG 2,55 zł. Wystarczyłaby jedna decyzja – kasujemy wszystkie podatki. Nawet niekoniecznie na zawsze, a np. na 3 miesiące, jako prawdziwa tarcza antyinflacyjna i antyputinowska. Wiecie, jak to było… wszyscy musimy się poświęcić w tym trudnym czasie. Skoro my cały czas dostajemy po tyłku, to rząd też jakoś wytrzyma bez naszych pieniędzy, co nie?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News