Już dzisiaj nowe ceny paliw! Benzyna za 6,26 zł a diesel za 6,94 zł! Gdzie można za tyle zatankować?

Już dzisiaj nowe ceny paliw! Benzyna za 6,26 zł a diesel za 6,94 zł! Gdzie można za tyle zatankować?

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Dlaczego paliwo w naszym kraju wciąż jest takie drogie? Wiele osób zadaje sobie dokładnie to samo pytanie. Niestety, nie znamy na nie odpowiedzi. Czy możesz już dzisiaj zatankować taniej? Benzyna nawet za 6,26 zł a diesel za 6,94 zł? Tak – to możliwe. Oczywiście najpierw musiałbyś spełnić konkretne warunki, natomiast tak – jeszcze dzisiaj możesz zatankować dokładnie w takich cenach.

Benzyna oraz diesel są w Polsce nadal bardzo drogie. Wojna na terenie Ukrainy trwa już niemal dokładnie rok. A my przez ten rok cały czas płacimy tak samo dużo. Nawet pomimo faktu, że ropa naftowa od bardzo dawna jest tańsza, niż w tygodniach poprzedzających wojnę. Zresztą dolar też zdążał już potanieć. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego jest tak drogo, i nie potrafimy znaleźć na nie odpowiedzi. Możemy wyłącznie spekulować, dlaczego jest tak, a nie inaczej.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Z analizy „e-petrol” opublikowanej 22 lutego 2023 roku wynika, że za benzynę w naszym kraju płacimy średnio 6,72 zł zaś za diesla średnio 7,28 zł. O ile kierowcy lejący do swoich baków diesla mogą się cieszyć, bo przecież 7,28 zł to zdecydowana obniżka względem ostatnich tygodni… tak już kierowcy tankujący benzynę mają powody do zmartwień. No bo przecież skoro w ostatnich tygodniach PB95 kosztowała w okolicach 6,50 zł… to aktualne ceny oznaczają podwyżkę o ponad 20 groszy.

Będzie kolejna zmiana przepisów? Kierowcy będą zadowoleni z nowych rozwiązań na drogach?

Od czego zależą ceny paliw? M.in. od ceny ropy naftowej. Ropa brent kosztuje teraz 82 dolary a wcześniej w lutym kosztowała nawet 79 dolarów. W lutym 2022 roku przed wybuchem wojny nie kosztowała mniej, niż 89 dolarów. Ropa crude to aktualnie cena 75 dolarów, chociaż w lutym było to nawet 73 dolary. I znów – w tygodniach poprzedzających wojnę nie było taniej, niż 88 dolarów. Mówiąc wprost – od dawna ropa naftowa jest tańsza, niż bezpośrednio przed wojną…

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – New Africa

Dlaczego jest tak drogo?

Być może chodzi o kurs dolara? Pod koniec listopada 2021 roku, czyli kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem  wojny, dolar kosztował ok. 4,17 zł. Dzisiaj kosztuje 4,45 zł. Czy to naprawdę aż tak kolosalna różnica? Zresztą w październiku ubiegłego roku kurs dolara dochodził do 5 zł, więc teraz jest średnio o 55 groszy taniej. I żadnej wielkiej różnicy na stacjach nie widać. Wszystko to, co dzieje się dookoła, jakoby nie miało kompletnie żadnego wpływu na ceny paliw. Dalej jest koszmarnie drogo.

Tankujesz paliwo w taki sposób? Grozi ci za to mandat w wysokości 3000 zł. Nigdy tego nie rób!

Oczywiście można już dzisiaj zatankować benzynę nawet za 6,26 zł. Wystarczy… wybrać się do Bułgarii. Właśnie tam aktualnie panują takie stawki. W Rumunii litr benzyny kosztuje w przeliczeniu średnio 6,34 zł. To również o wiele bardziej atrakcyjne stawki, niż u nas. 6,94 zł kosztuje litr diesla w Chorwacji. Niewiele więcej, bo 6,97 zł płaci się średnio w Bułgarii. Jak zatem widzimy, daleko nam do krajów sygnujących się najtańszym paliwem w Europie – niestety.

Dostałeś już karę za radio w samochodzie? Uważaj, kontrola może cię zaskoczyć – będziesz płacił

A gdzie dla porównania paliwo jest najdroższe? Najdroższa benzyna to Dania i kwota średnio 9,76 zł. Dalej jest Norwegia i Holandia ze stawkami odpowiednio 9,65 zł oraz 9,31 zł. Najdroższy diesel to Szwajcaria i cena średnio 9,71 zł. Kolejno są Szwecja i Finlandia z cenami 9,62 zł oraz 9,48 zł. I chcecie teraz powiedzieć – hola, na co my narzekamy, skoro inni mają drożej? Zanim tak zrobicie, to sprawdźcie sobie ile zarabia przeciętny Duńczyk, Norweg, Szwajcar, albo Szwed. I gwarantuję wam, że wasze podejście do tego tematu błyskawicznie ulegnie zmianie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News