Już dzisiaj benzyna za 5,83 zł a diesel za 5,69 zł! LPG zaledwie za 2,54 zł. Gdzie taka przecena?

Już dzisiaj benzyna za 5,83 zł a diesel za 5,69 zł! LPG zaledwie za 2,54 zł. Gdzie taka przecena?

benzyna diesel lpg ceny paliwo

Podaj dalej

Benzyna i diesel wyraźnie poniżej granicy 6 zł, a LPG poniżej 3 zł za litr? Takie poziomy wielu z was wydają się czystą abstrakcją. Przecież w ostatnich dniach płaciliśmy za benzynę ponad 8 zł. Natomiast takie ceny są realne – i to jeszcze dzisiaj!

Według notowania „e-petrol” z 8 czerwca benzyna 95-oktanowa kosztuje w Polsce średnio 7,95 zł, diesel 7,50 zł, zaś LPG 3,57 zł. Aktualna sytuacja w rafineriach jest taka, że paliwo w kolejnych dniach powinno utrzymać się na tym samym poziomie, bądź też ewentualnie nieco potanieć – o kilka groszy. Skąd wiec wzięły się cyferki, które podałem w tytule tego artykułu? Skąd takie ceny paliw?

benzyna diesel lpg ceny paliwo
Freepik

Zawsze interesują mnie składowe części ceny paliw na stacjach. Aktualnie w cenie benzyny, którą płacimy na stacjach paliw, samo paliwo to zaledwie 5,83 zł. To znaczy to „zaledwie” to i tak gruba przesada. Bywały chwile, w których samo paliwo kosztowało jakieś 2, albo 3 zł. Teraz kosztuje prawie 6. Wyobraźcie to sobie – samo paliwo, bez żadnych podatków, kosztuje prawie 6 zł! To bariera, która jeszcze do niedawna wydawała nam się nierealna. I to z podatkami – już na dystrybutorze.

Premier Morawiecki obiecuje – węgiel będzie tańszy! Ile zapłacimy za tonę po nowemu?

Więc to 5,83 zł to koszmarnie dużo – to potworna cena. Natomiast jeśli sobie przypomnimy, że aktualnie benzynę tankujemy za 8 zł, to jednak jest to stosunkowo niewiele. Drugi składnik tej ceny to akcyza, która wynosi 1,41 zł. VAT to 0,59 zł, opłata paliwowa 0,15 zł, a opłata emisyjna do 0,08 zł. 2,12 zł w cenie litra paliwa na stacji to wyłącznie podatki o opłaty. Co wy na to?

benzyna diesel lpg ceny paliwo
fot. freepik.com – shyachlo

Już dziś paliwo tańsze?

W przypadku diesla cena samego paliwa to 5,69 zł. Tutaj zatem wszystkie podatki i opłaty w cenie na stacji stanowią 1,81 zł. Największy udział – podobnie jak w przypadku benzyny – ma opłata akcyzowa, za którą płacimy 1,10 zł. Jeśli chodzi o LPG, to samo paliwo stanowi 71,1% ceny, czyli 2,54 zł. Tutaj – w przeciwieństwie do diesla i benzyny – występuje aktualnie też pojęcie marży detalicznej stacji, która wynosi 0,45 zł na litrze. Pozostałe podatki stanowią 0,58 zł.

PILNE: W przyszłym tygodniu obniżka cen paliw? Ile będzie kosztowała benzyna i diesel?

Czy czysto teoretycznie jeszcze dzisiaj moglibyśmy płacić wyłącznie tę cenę paliwa, bez wszystkich podatków itp.? Oczywiście – teoretycznie jest to możliwe. Naturalnie to się nigdy nie stanie. Nawet gdyby paliwo kosztowało 10 zł za litr. Nasz rząd nigdy nie zdecyduje się na taki krok. Chociaż – oczywiście chciałbym się pomylić – chciałbym, żeby było inaczej. Natomiast w to nie wierzę.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przecież już teraz każdy broni się jak może chociażby tym, że przecież jesteśmy już na „unijnym minimum” jeśli chodzi o stawki podatków. To ciekawe, bo w przeszłości niekoniecznie obowiązywała jakakolwiek wyższość unijnych przepisów, nad naszymi. Ale kiedy to pasuje, można się tym podeprzeć – dlaczego nie? Węgrzy ustanowili ustawowo cenę maksymalną paliwa na 480 forintów, co zgodnie z dzisiejszym kursem walut oznacza 5,56 zł. I co? Słyszeliście, aby ktokolwiek, kiedykolwiek miał o to jakieś pretensje do Węgrów?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News