Już dzisiaj benzyna za 4,20 zł, diesel za 5,41 zł a LPG za 2,26 zł! Jeszcze zdążysz na tę promocję!

Już dzisiaj benzyna za 4,20 zł, diesel za 5,41 zł a LPG za 2,26 zł! Jeszcze zdążysz na tę promocję!

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Benzyna za 4,20 zł, diesel za 5,41 zł a LPG za 2,26 zł? Czy to jakiś żart? Nie – dokładnie tyle dzisiaj kosztują paliwa na stacjach. Na których? Czy to jakaś promocja? Nie – na wszystkich i jest to normalna, regularna cena.

Benzyna, diesel i LPG w promocyjnych cenach? Zależy, jak na to popatrzeć. Litr samej benzyny rzeczywiście kosztuje dzisiaj 4,20 zł. Co z tego, skoro dochodzą do tego różnego rodzaju podatki. Sama akcyza to aż 21,7% ceny – równe 1,41 zł. VAT to kolejne 0,48 zł, a do tego dochodzą jeszcze opłata paliwowa i emisyjna. No i oczywiście marża, która średnio wynosi teraz 19 groszy na litrze.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Jak jest w przypadku oleju napędowego? Samo paliwo to 5,41 zł, czyli jest aż o 1,21 zł droższe, od benzyny. Tutaj akcyza to 1,10 zł a VAT to 0,57 zł. Sporą część ceny stanowią również opłata paliwowa oraz emisyjna. Mamy tu także niższą marżę – średnio wynosi ona 14 groszy na jednym litrze.

PILNE: Benzyna za 6 zł za litr jeszcze w tym tygodniu? Diesel też będzie tańszy, niż ostatnio…

Największa marża odnotowywana jest przy gazie. Tutaj na jednym litrze sprzedanego paliwa stacja zarabia średnio aż 34 grosze. 2,26 zł stanowi samo LPG, oprócz tego w skład ceny wchodzą jeszcze akcyza, VAT oraz opłata paliwowa. Największą część z nich stanowi VAT, który wynosi dokładnie 23 grosze.

Każdy musi wymienić prawo jazdy. Kogo będą obowiązywały przy tym badania lekarskie? Do kiedy?

Źródło danych: e-petrol

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News