Już dziś! Benzyna za 4,34 zł a diesel za 5,00 zł! Jak to możliwe? Gdzie złapać taką promocję?

Już dziś! Benzyna za 4,34 zł a diesel za 5,00 zł! Jak to możliwe? Gdzie złapać taką promocję?

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Benzyna nadal tanieje, ale diesel? Zaczyna się dziać coś złego. Olej napędowy będzie z każdym dniem coraz droższy? Dokładnie na to może wskazywać notowanie średnich cen paliw w polskich rafineriach.

3 sierpnia w polskich rafineriach benzyna kosztowała średnio 6299 zł. 17 sierpnia kosztowała z kolei 5979 zł. Oznacza to obniżkę na poziomie  320 zł w 2 tygodnie. Diesel z kolei wspomnianego 3 sierpnia kosztował w rafineriach średnio 6617 zł za metr sześcienny, przy czym2 tygodnie później było to… 6621 zł. Co to znaczy? Znaczy to ni mniej, ni więcej tyle, że diesel podrożał o 4 zł. Jasne – na metrze sześciennym to niewiele, ale…

benzyna diesel ceny paliw paliwo obniżka podwyżka
fot. freepik.com – MrDm

„Ale” robi dużą różnicę, bo o ile benzyna nadal tanieje, tak przecież diesel już nie – trend się odwrócił – niestety. Jeśli wziąć pod uwagę proporcje, to spójrzcie – 3 sierpnia benzyna kosztowała średnio 7,19 zł. W tym czasie w rafineriach benzyna potaniała o 320 zł, co powinno dać ok. 0,32 zł na jednym litrze paliwa. To oznaczałoby cenę benzyny na stacjach w okolicach 6,87 zł. Jest nawet lepiej, bo benzyna kosztuje aktualnie ledwie 6,66 zł.

Mandat nawet 10 tysięcy złotych i 25 punktów karnych!? Nowe przepisy – będzie o wiele drożej!

Ale diesel? On 3 sierpnia kosztował 7,45 zł. A przecież w rafineriach kosztuje teraz tyle samo, co wtedy. Aktualnie średnio za olej napędowy płaci się w Polsce 7,03 zł, natomiast mam wrażenie, że o ile benzyna albo wciąż będzie taniała, albo utrzyma się mniej więcej na tym samym poziomie, to jednak diesel w kolejnych dniach, czy też tygodniach, może jednak podrożeć. Trend wyraźnie się odwraca.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Paliwo w Polsce za 4 zł?

Ale przecież w tytule stwierdziłem, może nieco kontrowersyjnie, że za benzynę dziś płacimy w Polsce 4,34 zł a za diesla 5 zł. Jak to możliwe? Może określenie, że tyle płacimy, jest nadużyciem, ale te paliwa naprawdę tyle kosztują! Sama benzyna stanowi 4,34 zł. Natomiast dalej – aż 21,2% ceny to akcyza – stanowi ona 1,41 zł. VAT to kolejne 49 groszy. A jest jeszcze opłata paliwowa, emisyjna i coraz większa marża. Benzyna kosztuje 4,34 zł – reszta to podatki i inne opłaty!

AKTUALIZACJA: Nowe ceny w sklepie PGG! Jest też nowość, na którą polujący na węgiel czekali [CENNIK]

Tak samo w przypadku diesla – nie jest kłamstwem, że samo paliwo kosztuje 5,00 zł – dokładnie tak jest. Ale tutaj mamy identyczną sytuację – akcyza, VAT, inne opłaty i podatki i nagle robi się cena ponad 7 zł. LPG samo w sobie kosztuje 2,28 zł za litr. Ale są jeszcze VAT, akcyza, opłata paliwowa i przede wszystkim marża, która wynosi 35 groszy na litrze i jest najwyższą ze składowych części paliwa oprócz paliwa samego w sobie.

Nigdy nie odbieraj telefonu tymi słowami! Możesz zostać ofiarą oszustwa i nawet o tym nie wiedzieć

W paru prostych słowach – analizując ceny w polskich rafineriach należy się spodziewać tego, że cenowe eldorado powoli dobiega końca. Może nie w przypadku benzyny – ona raczej utrzyma się na tym samym poziomie. Ale w przypadku diesla – no, tutaj może być już zdecydowanie gorzej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News