Jeszcze w tym tygodniu benzyna droższa, niż diesel. Co się aktualnie dzieje na rynku paliw?

Jeszcze w tym tygodniu benzyna droższa, niż diesel. Co się aktualnie dzieje na rynku paliw?

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa

Podaj dalej

Dynamika zmian na rynku paliw może nas przerażać. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym tygodniu, w kilku najbliższych dniach, benzyna będzie droższa, niż diesel. Skąd możemy mieć taką pewność?

Benzyna droższa, niż diesel? Od czasu początku wojny ukraińsko-rosyjskiej taki scenariusz wydawał się niemalże niemożliwy. Olej napędowy był zdecydowanie droższy. Jeszcze w ubiegłą środę litr ON kosztował średnio na polskich stacjach 7,39 zł, zaś benzyna 95-oktanowa „zaledwie” 6,87 zł. Natomiast już notowanie „e-petrol” właśnie z minionej środy dało nam wiele do myślenia.

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa
fot. freepik.com – federcap

Wtedy bowiem okazało się, że na przestrzeni jednego tygodnia benzyna bardzo mocno podrożała, zaś diesel o dziwo potaniał – o 3 grosze. Pb95 na przestrzeni dwóch tygodni, od 27 kwietnia do 11 maja podrożała łącznie o 38 groszy. I niestety – mamy przekonanie, że to nie jest koniec tych podwyżek. Wręcz przeciwnie – to dopiero początek.

PILNE: Dopłata do tankowania dla każdego! Możesz dostać jednorazowo nawet 5000 zł, musisz się pospieszyć

W miniony weekend pokonałem trasę ponad 850 kilometrów. Na żadnej z mijanych przeze mnie stacji paliw Pb95 nie kosztowała mniej, niż 7 zł. Z tego względu z lekkim niedowierzaniem patrzę na prognozę portalu „e-petrol” na dni 16-22 maja. Według tej prognozy ten rodzaj paliwa ma kosztować w tych dniach między 6,92 a 7,04 zł. Na ten moment wiadomo już, że to niemożliwe. Podczas mojej trasy benzyna wahała się w granicach 7,10-7,04 zł za litr.

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa
fot. freepik.com – aapsky

W kolejnych dniach niektórzy mogą przeżyć szok…

A będzie jeszcze drożej. 11 maja Pb95 kosztowała w rafineriach średnio 6397 zł za metr sześcienny. Na 16 maja cena ta wynosi 6779 zł. W tym samym momencie metr sześcienny oleju napędowego kosztuje w rafineriach średnio 6665 zł. A to oznacza, że benzyna w rafineriach jest już droższa, niż diesel. „Zmiana warty” nastąpiła dokładnie 13 maja – dowiadujemy się z wykresu zamieszczonego na portalu „e-petrol”.

Prąd mocno w górę. Jazda samochodem elektrycznym droższa od jazdy autem spalinowym?

Dla takiego skromnego porównania dodam, że 26 kwietnia metr sześcienny benzyny kosztował średnio 5857 zł, zaś diesla 6590 zł. Oznacza to, że w trakcie niemal 3 tygodni w rafineriach diesel podrożał ledwie o 75 zł na metrze sześciennym. W tym samym czasie benzyna podrożała aż o 922 zł. To wszystko nakreśla nam jasny scenariusz wydarzeń na ten tydzień. Bo skoro stacje paliw kupują aktualnie te paliwa w zupełnie innych cenach, to ceny na stacjach muszą się zmienić.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Te notowania sugerują nam jedno – oba rodzaje paliwa powinny w kolejnych dniach podrożeć. W przypadku diesla różnica nie powinna być jakaś bardzo wyraźna. Natomiast bardzo wyraźna będzie w przypadku benzyny. Skoro Pb95 w rafineriach już teraz jest droższa, niż ON, to na stacjach wkrótce też będzie droższa – nie ma innej możliwości. A to sugeruje nam, że jeszcze w tym, może przyszłym tygodniu oba rodzaje paliwa zakręcą się gdzieś w okolicach 7,40 zł za litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News