Jest! Nowy polski samochód został oficjalnie zaprezentowany! Też czujecie dumę z tego projektu?

Jest! Nowy polski samochód został oficjalnie zaprezentowany! Też czujecie dumę z tego projektu?

nowy polski samochód elektryczny vosco ev2 (2)

Podaj dalej

Wielu nie wierzyło w ten projekt. Pozbawiony był medialnego szumu, ogromnego „hajpu”. Tymczasem on powstał i został oficjalnie zaprezentowany – nowy polski samochód elektryczny ma już za sobą wielką premierę.

Polski samochód elektryczny? Nie, nie – nie mówimy tu bynajmniej o projekcie „Izera”, wokół którego więcej jest zamieszania i kontrowersji, niż konkretów. Zresztą, internauci często się śmieją, że jaka ta Izera polska, skoro projekty i części mają pochodzić z zagranicy? Ale jest już nasz, w pełni polski, nowy samochód elektryczny! Vosco EV2 zgodnie z zapowiedziami miał premierę na początku października.

nowy polski samochód elektryczny vosco ev2
fot. VOSCO Automotive

Samochód został odsłonięty na Kongresie Nowej Mobilności. W pełni polski projekt, powstały na bazie prac Polfarmexu i AMZ Kutno. Polskie nadwozie, polska rama nośna, polski projektant, polska technologia. To brzmi dumnie – to już powstało i wkrótce samochodów Vosco na naszych ulicach może pojawiać się więcej.

Jeśli chodzi o technikę, to EV2 ma zasięg na poziomie 290 kilometrów… chociaż według ekspertów w normalnym ruchu będzie to około 210 kilometrów. Auto waży 1480 kg, co nie jest jakąś przesadnie dużą liczbą jeśli chodzi o auta elektryczne. Na publicznych ładowarkach auto załadujemy do pełna w około godzinę. Z domowego gniazdka nie powinno zająć to więcej, niż 10-11 godzin – podaje „Interia”.

Co wy na to?

Moc Vosco EV2 oceniana jest na ok. 156 koni mechanicznych. Moc szczytowa ma wynosić nawet 235 koni. To wszystko przy momencie obrotowym na poziomie od 350 do 450 Nm. Maksymalnie nowym polskim samochodem pojedziemy około 140 km/h – właśnie do takiej wartości została ona ograniczona.

Auto w środku wygląda dobrze. Prosto, klasycznie, bez zbędnych udziwnień. Jest „tablet” na desce rozdzielczej, ale są też zwykłe, manualne pokrętła do zmiany stopnia czy temperatury nawiewu. Cena? Ta ma być dobra jak na auta elektryczne, bo poniżej 100 tysięcy złotych. Ma być? No tak… samochód i cała technologia jest już gotowa… brakuje tylko inwestora, aby uruchomić produkcję seryjną. Jeśli takowy się znajdzie, rocznie produkowanych będzie kilkanaście tysięcy modeli Vosco EV2.

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News