Jedziesz tam na wakacje? Uważaj, benzyna w tym kraju kosztuje już prawie 13 zł. Lepiej nie tankować

Jedziesz tam na wakacje? Uważaj, benzyna w tym kraju kosztuje już prawie 13 zł. Lepiej nie tankować

diesel paliwo benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Benzyna kosztująca niemal 13 zł za litr? Tak – to naprawdę jest możliwe. Jeśli akurat wybierasz się tam na wakacje, to lepiej unikaj tankowania swojego samochodu. Bardzo szybko można „popłynąć”, szczególnie, jeśli wasz samochód trochę więcej pali. Istnieje co najmniej kilka takich miejsc, gdzie lepiej szerokim łukiem omijać stacje paliw. Nic dobrego ani taniego was tam nie spotka…

Kilka dni temu pochyliłem się nad tematem cen paliw w Europie. Analizowałem wówczas na podstawie danych „e-petrol” w którym kraju jest najtaniej, a gdzie jest najdrożej. Z jednej strony są kraje takie, jak Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, czy Polska, gdzie paliwo należy do najtańszych. Z drugiej są jednak m.in. Dania, Finlandia, Holandia, czy Szwajcaria, gdzie jednak benzyna oraz diesel są dosyć drogie. Natomiast jak to wszystko prezentuje się w ujęciu ogólnoświatowym?

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa
fot. freepik.com – irenemiller

Dosyć obszerne zestawienie aktualnych cen paliw zapewnia nam portal „globalpetrolprices.com”. Zajmuje się on, jak wskazuje sama nazwa domeny, cenami paliw na świecie. Z zestawienia dowiadujemy się, że najtańsza benzyna na świecie występuje aktualnie w Wenezueli i kosztuje ona… 7 groszy za litr. Dalej na podium są Libia, gdzie cena wynosi 14 groszy za litr oraz Iran, gdzie płaci się średnio 23 grosze za litr. Jeśli ktoś chce wam wmówić, że paliwo w Polsce niby jest drogie, ale i tak tanie na tle innych krajów, to pokażcie mu ten ranking.

Rekordowa inflacja. Dlaczego drożyzna w Polsce tak bardzo postępuje? Za co płacimy najwięcej?

Te same kraje przodują w rankingu cen diesla. Z tym, że tutaj dowodzenie objął Iran z ceną niecałych 5 groszy za litr. W Wenezueli – podobnie jak za benzynę – za diesla płaci się 7 groszy, a w Libii niecałe 14 groszy. Oczywiście prawda jest taka, że pewnie nikt z was nie chciałby się zamienić z mieszkańcami tych krajów. Wymieniliśmy kraje, w których wszelkiego rodzaju wojny, czy zamieszki to chleb powszedni.  Paliwo jest tanie… o ile w ogóle jest dla ludzi dostępne. Wszystko ma swoją cenę…

benzyna diesel ceny paliw paliwo marża opłaty podatki vat akcyza
fot. freepik

Benzyna za 13 zł?

Gdzie jeszcze jest stosunkowo tanio? Kazachstan, Katar, Azerbejdżan, Rosja, Białoruś… czy chociażby Stany Zjednoczone. Z  tego co mi wiadomo, to w stanach żyje się raczej całkiem dobrze i na terenie tego kraju nie jest toczona żadna wojna. Za benzynę płaci się tam aktualnie średnio 4,38 zł za litr, zaś za diesla 4,92 zł. Nie sądzę, aby komukolwiek takie ceny miały przeszkadzać. Chociaż dla Amerykanów i tak są to ceny bardzo wysokie – takie, do których nie są przyzwyczajeni. Niesamowite, prawda?

Benzyna nawet za 6,16 zł a diesel za 6,58 zł. Sprawdź, gdzie można zatankować w takich cenach

Sezon Formuły 1 rozpoczął się w Bahrajnie, gdzie diesel kosztuje 2,09 zł za litr. Teraz kolorowa kawalkada F1 przenosi się do Arabii Saudyjskiej. Do kraju, gdzie nie tak dawno temu odbyła się kolejna edycja Rajdu Dakar. Litr diesla kosztuje tam w przeliczeniu 88 groszy. Ogólnie rzecz biorąc, na większości terenów Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz Afryki paliwo jest o wiele tańsze, niż w Europie. Kraje europejskie – z niewielkimi wyjątkami – zamykają ten ranking.

Gotówka w sklepie? Lepiej uważaj – taka płatność to błąd. Nigdy więcej tego nie rób – zapamiętaj

Z niewielkimi wyjątkami, bo najdroższe paliwo na świecie występuje w… Hongkongu. Za litr benzyny płaci się tam aktualnie 12,90 zł a za litr diesla 11,62 zł. Gdzieś pomiędzy kraje europejskie na końcu rankingu wbijają się jeszcze chociażby Syria, Republika Środkowoafrykańska, Singapur czy Barbados. Na wyobraźnię działa to, że tańsze paliwo, niż w Polsce, jest chociażby w Meksyku, Indiach, Chinach, Japonii, Australii, czy wspomnianych już Stanach Zjednoczonych. W ujęciu ogólnoświatowym nasze paliwo jest po prostu koszmarnie drogie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News