Jedziesz samochodem za granicę? Koniecznie musisz o tym pamiętać. Za brak grozi duży mandat

Jedziesz samochodem za granicę? Koniecznie musisz o tym pamiętać. Za brak grozi duży mandat

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy

Podaj dalej

Wybierasz się samochodem za granicę? Czy to na wakacje, czy w podróż służbową? Musisz pamiętać o kilku sprawach. Koniecznie to sprawdź, inaczej narażasz się na bardzo wysoki mandat. Te w euro szczególnie mocno zabolą.

Wyjeżdżasz samochodem za granicę? Należy w tym przypadku pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Jasne – każdy wie, że do dalekiej podróży auto trzeba odpowiednio przygotować. Między innymi sprawdzić stan wszelkiego rodzaju płynów i olejów. Kolejna sprawa to sprawdzenie stanu hamulców, filtrów, klimatyzacji, czy chłodnicy. Warto też upewnić się, czy w naszych oponach znajduje się odpowiednia ilość powietrza. Mandat na wakacjach?

winiety winieta kara mandat wyjazd za granicę
pixabay.com

Ale wasz samochód jest odpowiednio zadbany. Czy to oznacza, że już jesteście gotowi na wyjazd? Niekoniecznie. Zawsze należy sprawdzić, jakie w danym kraju jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. W różnych państwach ta kwestia może się od siebie znacząco różnić. Już przekraczając nasze południowe granice z Czechami czy Słowacją wymagania są o wiele wyższe, niż te w naszym kraju.

OK – mamy obowiązkowe wyposażenie – czy to już wszystko? Nie – w dalszym ciągu nie. Musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić na jakiej zasadzie odbywa się przejazd po zagranicznych autostradach oraz drogach ekspresowych. Może tam obowiązywać system, w którym nawet nie dowiemy się o tym, że jedziemy drogą objętą obowiązkiem uiszczenia opłaty. Mandat przyjdzie do nas do domu – kilka tygodni, bądź miesięcy po całej sprawie.

winiety winieta kara mandat wyjazd za granicę
fot. pixabay

O czym pamiętać?

W wielu krajach obowiązują winiety. Oznacza to, że musimy przed wjazdem na daną trasę wykupić pewnego rodzaju „przepustkę”. Leży to w naszym obowiązku – nie ma żadnych bramek. Możesz wjechać na taką trasę i nawet nie zorientujesz się, że jesteś już na płatnym odcinku. Konsekwencje mogą być naprawdę bardzo kosztowne. W których krajach obowiązuje system oparty o winiety?

Są to: Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria oraz Węgry. Oznacza to, że praktycznie przy każdym wyjeździe na południe Europy – w ulubione przez Polaków wakacyjne kierunki, jak Chorwacja, Grecja, czy chociażby Włochy – musimy przejechać przez kraj objęty systemem winiet. Można je wykupić chociażby przez internet, bądź niedaleko granicy w konkretnych punktach i na stacjach paliw.

winiety winieta kara mandat wyjazd za granicę
Pixabay

Przed wyjazdem za granicę koniecznie musicie sprawdzić, jaki obowiązuje tam system. Opłaty nie są zazwyczaj duże. Winieta na 10 dni – co w zupełności powinno wystarczyć – kosztuje zazwyczaj w okolicach 10 euro, albo nawet mniej. Kara może być za to dotkliwa – przykładowo w Czechach mandat wynosi 20 tysięcy koron, czyli w przeliczeniu ponad 3800 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News