Jedziesz na wakacje samochodem? Kierowco, koniecznie to sprawdź. Kary mogą być ogromne

Jedziesz na wakacje samochodem? Kierowco, koniecznie to sprawdź. Kary mogą być ogromne

wakacje samochodem wyjazd koszt autostrady winiety

Podaj dalej

Jedziesz na wakacje samochodem? Kierowco, koniecznie to sprawdź. Kary mogą być ogromneWyjazd na wakacje samochodem to bardzo ciekawe doświadczenie. Ma się bardzo dużą swobodę w poruszaniu, można zabrać ze sobą więcej rzeczy. Ale trzeba też uważać, aby nie dostać ogromnej kary.

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na autostradach płaci się na bramce. Oczywiście powoli się to zmienia – powstają różnego rodzaju elektroniczne systemy itd. Natomiast jadąc za granicę, na przykład na wakacje własnym samochodem, trzeba mieć to w głowie. W dużej części krajów obowiązują chociażby winiety za przejazd nie tylko autostradami, ale też drogami ekspresowymi.

wakacje samochodem wyjazd koszt autostrady winiety
fot. pixabay

Przykład takiego kraju, gdzie płaci się za autostrady i „ekspresówki”, to Austria. Oczywiście istnieje możliwość wykupienia sobie takiej winiety przez internet. Koszt na 10 dni to 9,5 euro. Jednak żeby wyruszyć na wakacje w południowe kierunki, zazwyczaj konieczne będzie przejechanie to przez Czechy, to przez Słowację. Oczywiście w obu przypadkach istnieje możliwość elektronicznego zakupu „przepustki”.

Tyle w kolejnych dniach będzie kosztowało paliwo. Sprawdź, czy warto poczekać na tankowanie

W Czechach 10-dniowa winieta kosztuje 310 koron czeskich, czyli w przeliczeniu ok. 59 zł. W Słowacji koszt 10-dniowej winiety to 10 euro – koszt nie przekroczy więc 50 zł. Zatem czysto teoretycznie, szukając oszczędności, planowaną drogę można poprowadzić przez Słowację, a nie Czechy – zawsze to nieco taniej. Przy aktualnym kursie – ok. 12 zł taniej. W kontekście wakacyjnego wyjazdu to oczywiście nic – ale niektórzy lubią to wiedzieć i sprawdzić.

wakacje samochodem wyjazd koszt autostrady winiety
fot. pixabay

Lekka przesada?

Na Węgrzech 10-dniowa winieta to koszt rzędu 80 zł. W porównaniu z wymienionymi wcześniej krajami to dosyć drogo. Zdecydowanie drożej jest też w Słowenii. Tam winieta obejmuje zaledwie 7 dni – nie jak w poprzednich przypadkach 10 – i kosztuje 15 euro, co w przeliczeniu daje jakieś 70 zł. Nic więc dziwnego w tym, że turyści podróżujący chociażby do Chorwacji robią wszystko, aby uniknąć przejazdu przez Słowenię. Pal licho ten koszt, ale przecież to malutki kraj… To kompletnie się nie kalkuluje.

Duże zmiany! Nowe obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Sprawdzą to już na kolejnym przeglądzie

Jeśli chodzi o omijanie jakiegoś kraju na trasie, to koniecznie trzeba by ominąć Szwajcarię. Tam możliwy jest zakup wyłącznie winiety rocznej. Kosztuje ona niemal 190 zł. Wybór należy do was – ominąć kraj, ominąć drogi płatne… albo po prostu zapłacić. Oczywiście przy podróży do Francji, czy Hiszpanii, Szwajcarię można ominąć bez problemu jadąc przez Niemcy. Z drugiej strony sama Francja ma jedne z najdroższych autostrad w Europie.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Ponad 75% autostrad we Francji jest płatnych. Koszt przejechania 100 kilometrów sięga nawet 9 euro – płatności na bramkach. Płatności na bramkach obowiązują także we Włoszech. Tam również koszt przejechania 100 km może wynosić między 8 a 9 euro. Najbardziej rozsądnie system wygląda w Hiszpanii, gdzie owszem, płatne autostrady występują… natomiast wedle prawa każda płatna autostrada musi mieć bezpłatną alternatywę. A te alternatywy są kapitalnie rozwinięte.

Źródło: Auto Motor i Sport

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News