Jazda na rowerze po alkoholu – co za to grozi? Piwko w górskiej trasie? Można stracić prawo jazdy?

Jazda na rowerze po alkoholu – co za to grozi? Piwko w górskiej trasie? Można stracić prawo jazdy?

grzywna mandat pasażer

Podaj dalej

Czy jazda na rowerze po alkoholu jest legalna? Czy w długiej trasie gdzieś w górach można się zatrzymać, wypić sobie piwo i jechać dalej? To teraz usiądźcie i złapcie się czegoś – kary są absurdalnie potężne…

Należy coś rozgraniczyć. Jazda na rowerze po alkoholu to temat… jakkolwiek by na to nie patrzeć – bardzo szeroki. Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy jedziesz w długą trasę po górach, po drodze staniesz w schronisku, wypijesz sobie piwo i pojedziesz dalej. A inaczej, kiedy po trzech półlitrówkach ze szwagrem siądziesz na rower i pojedziesz przez centrum miasta do sklepu po czwartą… To jednak dwie nieco inne sytuacje.

jazda na rower rowerze po alkoholu alkohol prawo jazdy
fot. pixabay

Istnieją dwa przepisy. Za kierowanie jakimkolwiek środkiem transportu, innym niż mechanicznym, w stanie po użyciu alkoholu grozi mandat w wysokości 1000 zł. Stan po użyciu alkoholu to stężenie alkoholu w organizmie między 0,2 a 0,5 promila. Za prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości, czyli z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila, grozi już 2500 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Dodajmy, że przepis ten dotyczy: dróg publicznych, strefy zamieszkania, bądź też strefy ruchu. Nie musi się skończyć na samym mandacie. Jeśli rowerzysta po alkoholu stwarza niebezpieczeństwo na drodze, może zostać skierowany wniosek do sądu. Grzywna może oznaczać w tym przypadku nawet 30 tysięcy złotych.  Nie ma natomiast możliwości, aby rowerzysta stracił prawo jazdy kat B, albo A.

jazda na rower rowerze po alkoholu alkohol prawo jazdy
fot. pixabay

Przyjmuje się, że średnio po wypiciu jednego piwa w organizmie znajduje się ok. 0,26 promila alkoholu. Oczywiście każdy organizm zupełnie inaczej reaguje. Natomiast jeśli przyjąć taką średnią, nawet po wypiciu jednego piwa grozi nam 1000 zł mandatu. Po wypiciu dwóch i natychmiastowej kontroli policji, stężenie może wynieść teoretycznie nawet powyżej 0,5 promila, co będzie oznaczało 2500 zł mandatu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News