Jakie policjant ma uprawnienia podczas kontroli drogowej? Ty też nie wiedziałeś o tym przepisie?

Jakie policjant ma uprawnienia podczas kontroli drogowej? Ty też nie wiedziałeś o tym przepisie?

mandat pasy bezpieczeństwa zapięte niezapięte

Podaj dalej

Bardzo często zastanawiamy się, jakie policjant ma uprawnienia i możliwości podczas kontroli drogowej? Często jest to przedmiotem zażartej dyskusji. Zastanawiamy się, czy funkcjonariusz miał prawo coś zrobić, czy nie? Czy może nas o coś zapytać i skontrolować, czy nie? Wiele na ten temat powie nam sama ustawa… Ona dokładnie określa to, jakie ten policjant rzeczywiście ma uprawnienia.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym Art. 129. już na samym początku mówi o tym, że do uprawnień policjanta należy „czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie”. I w zasadzie… funkcjonariusz może podciągnąć pod to większość wykonywanych przez siebie czynności. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu – tyle w zasadzie wystarczy. Oczywiście ustawa dalej rozwija, co jeszcze może policjant…

policja wykroczenie policjant uprawnienia kontrola co może co mu wolno zatrzymanie
Pixabay

Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 (powyżej), jest uprawniony do”… I tutaj tak naprawdę rozpoczyna się potężna lista tego, do czego uprawniony jest funkcjonariusz policji. Tak więc, jest m.in. uprawniony do „legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi, używania pojazdu lub urządzenia wspomagającego ruch” – to tak na dobry początek. Oczywiście jest również uprawniony do ustalenia tożsamości kierującego.

Fotoradar może więcej, niż ci się wydaje. Jakie wykroczenia może teraz ujawnić takie urządzenie?

Policjant podczas kontroli może sprawdzić wszelkiego rodzaju dokumenty oraz zezwolenia. Może zweryfikować dane o pojeździe, w tym wszelkie dane z dokumentów pojazdu. Funkcjonariusz jest oczywiście uprawniony do weryfikacji wszelkich tych danych. Co ważne – nie tylko w przypadku kierowców, których prawo jazdy zostało wydane w Polsce. Zagraniczni kierowcy w żadnym wypadku nie są na naszych drogach bezkarni. Warto to podkreślić, bo często powstają na ten temat różnego rodzaju mity.

policja wykroczenie policjant uprawnienia kontrola co może co mu wolno zatrzymanie
fot. pixabay

Co jeszcze może policjant? Do czego jest uprawniony?

Policjant jest uprawniony do „żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu”. To ważne – musi zachodzić uzasadnione podejrzenie… wtedy kontrola jest w 100% legalna. Funkcjonariusz jest też uprawniony do „sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze”.

Kiedy paliwo w końcu zacznie tanieć? Nie takiej odpowiedzi na to pytanie się spodziewaliście…

Dlatego policjant może od nas zażądać chociażby okazania elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu, może poprosić nas o zmianę trybów świateł w celu upewnienia się, że działają, o wykorzystanie wycieraczek itd. Policjant może sprawdzić stan techniczny i my takie badanie pojazdu musimy mu umożliwić. Funkcjonariusz może odczytać drogomierz pojazdu, sprawdzić zapis tachografu, a także zatrzymać dokumenty, jeśli popełniliśmy konkretne wykroczenie, czy inny czyn zabroniony.

Oto ulubione samochody Polaków. Też taki posiadasz? Niesamowita statystyka wiele o nas mówi…

Art. 129. ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie tłumaczy co policji podczas kontroli wolno, a czego nie. Jeśli słyszycie od kogoś jakieś teorie spiskowe odnośnie tego, co funkcjonariuszowi wolno, a czego nie, bo ktoś gdzieś tak słyszał… to najlepiej nie wierzyć w ani jedno słowo. Jeśli jesteście ciekawi tego przepisu, wystarczy zajrzeć do sieci i sobie go dokładnie przestudiować. Chyba, że ktoś z was chce później wyjść na głupca, który poucza policjanta odnośnie tego, co mu wolno, a czego nie, bo usłyszał tak od kolegi…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News